Çin uzayda silahlanma yarışına karşı

2019-04-03 19:17:13

Uzayda silahlanma yarışını önlemeyi amaçlayan uluslararası yasal araçlar raporunun onaylanmamasına Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Çin'in durumdan kaygı duyduğu ve ilgili tarafların uluslararası uzay silahlanma kontrolü sürecine katılmasının beklendiği kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararıyla kurulan uzman ekibin Mart sonunda Cenevre'de uzay silahlanma yarışını önlemeyi amaçlı uluslararası yasal araçları ele aldığı ve Rusya, Çin ile Brezilya dâhil 25 ülkeden gelen uzmanların belgeyi oluşturmak için çaba sarf ettiği belirtildi. Ancak ABD'nin, raporun onaylanmasını engellediğine dikkat çekildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, iki dönem toplantıdan sonra uzman ekibin nihai raporu belirlemek üzere olduğunu ancak ‘ilgili ülkenin' engellemesinden dolayı nihai raporun onaylanamadığını açıkladı.

Barışçıl bir şekilde uzayın kullanılmasını her zaman savunduklarını ve uzayda silahlanma yarışına karşı çıktıklarını dile getiren Geng Shuang, ilgili ülkenin ortak güvenlik perspektifinden tarafsız bir şekilde söz konusu meseleyi ele almasını ve uzayda uzun vadeli barış ve güvenliği korumasını beklediklerine işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor