Haber Analiz: Avrupa'nın “Çin fobisi” nereden geliyor?

2019-04-02 16:35:50 CRI

Haber Analiz: Avrupa'nın “Çin fobisi” nereden geliyor?

Xi Qinduo-CRI Haber Merkezi

“Histerik olmamalıyız. Şu anki ‘Çin fobisinin bir nedeni yok. Ne olursa olsun, Biz Avrupa olarak korumacılık duvarının oluşturulmasına izin veremeyiz.” Bu sözler, Almanya Toptancılık, Dış Ticaret ve Hizmet Birliği (BGA) Başkanı Holger Bingmann'ın “Çin fobisi” ile Avrupa sanayi politikasındaki değişikliklere yönelik uyarısına ait.

Reuters haberine göre, Almanya ve Fransa, hükümetlerinden Çin ve ABD'den gelen rakipleri göğüslemek için “şampiyon işletmeler” yetiştirilmesini ve inovasyonu hızlandırarak, önemli sektörleri korumasını istedi. Bingmann bununla ilgili olarak, “Çin fobisine” yakalanmama ve kapalı politika izlememe uyarısında bulundu. Bingmann yaptığı açıklamada, “Yurtiçinde ya da Avrupa'da kapılarımızı kapalı tutarak, istihdam imkanı ve zengin yaşam yaratabileceğimizi zannetmek yanlıştır.” ifadelerine yer verdi.

Kısa bir süre önce İtalya ile Çin arasında Kuşak ve Yol işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. İtalya söz konusu adımla daha çok Çin yatırımları çekmeyi, nispeten geride kalan altyapı tesislerini geliştirmeyi, daha çok İtalyan ürünlerinin Çin ile Kuşak ve Yol ülkelerinin piyasasına girmesini hedefliyor.

Ancak İtalya'nın söz konusu adımı bazı Avrupalıların tepkisine yol açtı. Bu kişiler örneğin, Çin-İtalya işbirliğinin Avrupa'yı böldüğünü düşünerek, Çin'in Avrupa'daki yatırımlarının Çin ekonomisinin etkisinin sürekli artmasına neden olacağından endişe ediyor. Kısacası, bir nevi “Çin fobisine” yakalanma söz konusu.

“Çin ve Avrupa stratejik ortaklar”

Aslında insanlar bu işbirliğine daha geniş bir açıdan bakarsa, farklı bir görüş edinebilirler. Dış politika bakımından hem Çin, hem de Avrupa çok kutuplu bir dünya istiyor. Dalgalamaların arttığı bugünlerde Çin ve Avrupa, birçok önemli uluslararası sorunda sıkı işbirliği yapan stratejik ortaklar. Örneğin, ABD'nin Paris Protokolü'nden çekilmesinden sonra Çin ve Avrupa önderlik rolünü devraldı ve böylece uluslararası toplumun iklim değişikliğini göğüsleme çabaları sürdürülebildi. Dünyadaki çok taraflı ticaret sistemini koruma konusunda da Çin ve Avrupa aynı veya benzer tutumlara sahip. Demek ki, Çin ile Avrupa arasındaki işbirliği, uluslararası kurallar temelinde kurulan dünya düzeninin korunmasında son derece önemli rol oynuyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen hafta yaptığı Fransa ziyareti sırasında söylediği gibi, “Birleşik ve müreffeh bir Avrupa, çok kutuplu dünya hayalimize uyuyor”. Eğer Avrupa yeteri kadar bağımsız ve güçlü olmazsa dünyadaki diğer ülkeler tek taraflılık karşısında büyük bir baskıyla karşı karşıya kalabilir. Bu bakımdan Çin'in Avrupa'yı bölmeyi hedeflediği şeklindeki fikirler gerçekten çok yanlış.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Alman işletmeler geçen yıl Çin'e 93 milyar avro, Fransız işletmeler 21 milyar avro, İtalyan işletmeler ise 19 milyar avro değerinde ürün ihraç etti. Belli ki, İtalya, diğer iki ülkeye yetişmek için Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmaya karar verdi. İtalya'nın bu kararı egemen bir ülkenin iç meselesidir. Ayrıca, kendi ekonomisini geliştirmek için de seçtiği doğal bir tercihtir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor