Xi Jinping “Elders” grubu heyetiyle görüştü

2019-04-01 21:14:34 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de “Elders” grubu heyetiyle görüştü.

Çin'in insanlığın kader ortaklığı ruhuyla dünyayı koruma niyetinde olduğuna işaret eden Xi, işbirliği ve ortak kazanç arzusuyla kendi kalkınmasını gerçekleştirirken gelişmekte olan ülkelerin ortak kalkınmalarına yardım sağlamaya da hazır olduklarına işaret etti.

Xi, Afrika ülkelerine özverili bir şekilde yardım sağlayan Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaya koyarak, diğer ülkelerin karşılıklı yarar ve ortak kazanç gerçekleştirmelerine katkı sağlamayı amaçladığını belirtti.

Xi, Çin'in uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme sistemi ve iklim değişikliğinde işbirliğinin güçlendirilmesi gibi çok taraflı süreçleri sürdüreceklerini kaydetti.

Xi, çok taraflı kuruluşlarda reforma sıcak bakan Çin'in, genel kabul gören kurallar doğrultusunda çoğunluğun çıkarlarına uygun şekilde hareket edilmesi gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin çok taraflılık ve uluslararası işbirliğine önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

Xi'ye göre, 5 yıldan uzun süre içerisinde, Çin, dünya ülkeleriyle istişare, ortak inşa ve paylaşım düşüncesiyle çok taraflılık pratiğini zenginleştirdi.

Xi, Çin'in büyük ülkeler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini hızlandırdığına da dikkat çekti.

Çin-ABD ilişkilerinin dünyada en önemli ikili ilişkilerden biri olduğuna değinen Xi, ABD'nin Çin'le birlikte fikir ayrılıklarını kontrol edip işbirliği alanlarını geliştirerek istişare, işbirliği ve istikrara dayalı Çin-ABD ilişkilerini geliştirmesi arzusunu dile getirdi.

2019'un Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü olduğuna işaret eden Xi, Çin'in kendi gelişme yolunu sürekli bir şekilde mükemmelleştirerek gelişme hedeflerinin gerçekleştirilmesi için durmadan çaba gösterdiğini hatırlattı.

“Elders” grubu başkanlığını üstelenen İrlanda eski cumhurbaşkanı Marry Robinson, grubun başkan yardımcılığını üstlenen Bo'ao Asya Forumu Konseyi Başkanı ve BM eski genel sekreteri Ban Ki-moon, sırayla heyet adına konuşma yaptı. Çin'in çevre koruma, yolsuzlukla mücadele ve etnik işlerdeki çabaları takdirle değerlendirildi. Xi'nin uluslararası meselelerdeki bazı önemli konuşmalarının da dünyaya ciddi mesajlar verdiği belirtildi.

The Elders grubu üyelerinin açıklamalarında, dünya ülkelerinin, BM'nin çok taraflı sistemini koruyarak uluslararası, bölgesel güvenlik ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlarda çok taraflı işbirliğini güçlendirmesi gerektiği belirtildi. Çin'in bu alanlarda öncül rolünü sürdürmesi arzusu da dile getirildi.

Temmuz 2007'de Güney Afrika eski cumhurbaşkanı Nelson Mandela'nın çağrısıyla kurulan ve bir çeşit “Akil Adamlar” olarak anılabilecek “Elders” grubu, eski siyaset adamları ve önemli uluslararası örgütlerin eski temsilcilerinden oluşuyor. Grup, çatışma, yoksulluk ve hastalık gibi küresel sorunların diyalog yoluyla çözülmesini amaçlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor