Cumhurbaşkanı Xi Yeni Zelanda Başbakanı Ardern'i kabul etti

2019-04-01 19:33:30 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'i kabul etti.

Xi, Ardern'in ülkesinde meydana gelen camii saldırısından sonra yoğun gündemine rağmen Çin'i ziyaret etmesinin, Yeni Zelanda hükümetinin ikili ilişkilere verdiği büyük önemi yansıttığını belirtti.

Çin'in öteden beri Yeni Zelanda'yı samimi dost ve işbirliği ortağı olarak gördüğüne işaret eden Xi, iki ülkenin karşılıklı güven ve yarar ilkesi temelinde ikili ilişkileri zenginleştirmeleri gerektiğini söyledi.

Xi, Çin'in Yeni Zelanda'yla birlikte çaba harcayıp Çin ile Batılı ülkeler arasındaki ilişkilere örnek oluşturmaya hazır olduğunu ifade etti.

Xi, Çinli şirketlerin Yeni Zelanda'da yatırım yapmalarını teşvik etmeye devam edeceklerini, bunun yanı sıra Yeni Zelanda'nın Çinli şirketlere eşit ve adil ticaret ortamı sağlaması gerektiğini kaydetti.

Xi ayrıca, Yeni Zelanda'nın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını olumlu karşıladıklarını ve Yeni Zelanda'yla birlikte çok taraflı ticaret sistemini desteklemek istediklerini sözlerine ekledi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Çin'le aralarındaki dostluğun uzun geçmişe sahip olduğunu hatırlatarak, Çin ziyaretiyle iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirmeyi istediklerini ifade etti.

Tek Çin politikasına verdikleri desteği yineleyen Ardern, çok taraflılık ve serbest ticaretten yana olduklarını, Kuşak ve Yol girişimini desteklediklerini, Asya Altyapı Yatırım Bankası'na katıldıklarını kaydetti.

Ardern, Kuşak ve Yol inşası ve iklim değişikliği gibi konularda Çin'le işbirliği ve eşgüdümü artıracaklarına işaret etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor