Fransa'da okuyan Çinli öğrenciler ülkelerine büyük katkıda bulundu

2019-04-01 18:30:37 CRI

2019, Çinli öğrencilerin iş ve eğitim için Fransa'ya gönderilmelerinin 100. yıldönümü. Yurda Dönen Öğrenciler Derneği kısa süre önce başkent Beijing'de bu konuyla ilgili olarak bir seminer düzenledi.

Seminere Fransa'da okuyup ülkelerine dönen ve çeşitli alanlarda çalışanlar, Beijing'deki Fransız diplomatlar ve ilgili uzmanlar katıldı. İlişkilerin tarihi seyri çerçevesinde Çin-Fransa işbirliğinin perspektifi gözden geçirildi.

Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı ve Yurda Dönen Öğrenciler Derneği Başkanı Chen Zhu, seminerde yaptığı konuşmada, iş ve eğitim için Fransa'ya gönderilen Çinli öğrencilerin Çin-Fransa ilişkilerinin önemli bir aşaması olarak karşılıklı anlayış ve saygı tohumları ektiğini kaydetti.

Chen Zhu, 100 yıl önce Fransa'da okuyan Çinli öğrencilerin günümüze üç deneyim bıraktığına işaret etti:

-20 yüzyılın başlarında çok sayıda Çinli öğrenci, Batılı ülkelerin ileri kültürel ve teknolojik bilgilerini öğrendikten sonra ekonomi, eğitim, bilim ve teknoloji alanlarında ülkelerine hizmet etme misyonunu üstlendi.

-Fransa'da okuyan Çinli öğrencilerin, Çin ve batılı dünyanın kaynaşma vizyonunu oluşturdu. Onların önlüğünde çok sayıda Çinli genç dünyayı tanımak amacıyla yurt dışına çıktılar.

-Fransa'da okuyan öncüler, sıkı çalışmanın ruhunu oluşturarak gelecek nesillere manevi bir servet bıraktı.

İstatistiklere göre 17 Mart 1919'dan Aralık 1920'ye kadar 1600 öğrenci, 20 grup halinde Fransa'ya gitti. Bu gençler ülkelerini güçlendirmek amacıyla Fransa'da hem çalıştı hem de eğitim gördü. Aynı zamanda Avrupa işçi hareketlerini ve çeşitli sosyal eğilimleri inceleme imkanı da buldular.


Fransa'da okuyan Çinli öğrenciler arasından çok sayıda seçkin isim yetişti. Bazıları devrimci mücadeleye girerek Çin Komünist Partisi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin lider kadrosunda yer aldı. Bazıları kültürel ve bilimsel alanlara büyük katkı yapan araştırmacılar halinde geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor