Çin: İklim değişikliğiyle ortaklaşa mücadele edilmeli

2019-03-30 16:04:07 CRI

Çin'in BM'deki Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, uluslararası toplumun iklim değişikliğiyle ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Ma, BM Genel Kurulu'nda dün düzenlenen iklim değişikliğiyle ilgili üst düzey toplantıda yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin insanlığın geleceğini etkileyen önemli meydan okumalardan biri olduğunu, bu nedenle ortak mücadele gerektirdiğini dile getirdi.

“BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Antlaşması altında verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeliyiz.” diyen Ma, ilgili ülkelerin ortak ancak farklı yükümlülükler üstlenerek, eşitlik ve öz kapasiteye göre çaba gösterme ilkelerini izlemeleri gerektiğini söyledi.

Çinli temsilci, gelişmiş ülkelere iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2020 yılına kadar her sene 100 milyar dolar sağlama taahhütlerini yerine getirme ve gelişmekte olan ülkelere ileri çevre dostu teknolojileri transfer etme çağrısında bulundu.

Çin'in iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Ma, şu anda ülkesinin inovatif, eş güdümlü, yeşil, dışa açık ve paylaşım odaklı ekonomik kalkınma kavramını hayata geçirerek, yeşil enerjili ve düşük karbonlu üretim-tüketim sistemini geliştirmekte olduğunu belirtti. Ma, Çin'in yenilenebilir enerjiye yatırım miktarı açısından dünyanın ilk sırasında bulunduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor