Başbakan Li, Bo'ao Asya Forumu temsilcileriyle görüştü

2019-03-30 11:06:50

Çin Başbakanı Li Keqiang, 2019 Bo'ao Asya Forumu'nun yıllık toplantısına katılan iş, finans, medya ve düşünce kuruluşu temsilcileriyle dün bir araya geldi.

Farklı ülkelerden 200'den fazla temsilcinin katıldığı diyalogda Li Keqiang, “Reform ve dışa açılmaya bağlı kalmak Çin halkının bağımsız tercihidir” ifadesini kullandı.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yıldan fazla sürede Çin halkının somut faydalar elde ettiğine dikkat çeken Başbakan Li, “Çin, dünyaya kapılarını daha da geniş olarak açacak” dedi.

Li, Çin hükümetinin yerli ve yabancı tüm işletmelere eşit şekilde muamele ettiğini ve fikri mülkiyet hakkını yasalar doğrultusunda koruduğunu belirtti.

Çin-ABD ilişkilerini de değerlendiren Li Keqiang, “İki taraf arasında bazı farklılıklar bulunmasına karşın, diyalog ve işbirliği daima hâkim eğilim oldu” diye konuştu.

Ticaret müzakerelerinde tarafların müspet ilerlemeler kaydettiğinin altını çizen Başbakan Li, iki taraf da karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı fayda ilkelerine bağlı kaldığı müddetçe olumlu sonuçlara ulaşılacağını, bunun iki halkın menfaatlerine uyduğu gibi, tüm dünyanın da ortak temennisi olduğunu dile getirdi.

Çin'in inovasyonla kalkınma stratejisini uygulamanın yanı sıra, kitlesel girişimcilik ve inovasyonu desteklediğine, yapay zekâ, otomatik sürüş ve hidrojen enerjisi gibi yeni sektörlerin gelişmesini ilerlettiğine işaret eden Li Keqiang, “Bu, tüm ülkelerden girişimlere önemli fırsatlar sağlıyor. Bütün şirketlerin ortak kalkınma için Çin'e gelmelerini bekliyoruz” dedi.

Çin ekonomisinin durumuyla ilgili de mesajlar veren Başbakan Li, yılın başından bu yana ekonominin istikrarlı bir performans sergilediğini ve piyasa beklentilerinin yükseldiğini kaydetti. Li Keqiang, Çin'in piyasayı canlandırmak suretiyle uzun vadede sağlıklı kalkınmayı koruyacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor