Çin'den Pompeo'nun iddialarına tepki

2019-03-29 19:38:33

Çin, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Çin'in Ceyş-i Muhammed örgütünün lideri Mesud Azhar'ı BM yaptırımlarından koruduğu iddialarını reddetti.

Çin, BM Güvenlik Konseyi'nin “1267 El Kaide Yaptırımlar Komitesi”nde görüşülen Pakistan'da faaliyet gösteren Ceyş-i Muhammed örgütünün lideri Mesud Azhar'ın küresel bir terörist olarak tanınması kararına destek vermedi.

Mike Pompeo, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin'in “vahşi İslami terörist grupları” koruduğunu iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin hükümetinin konuyla ilgili tutumu hakkında bilgi verdi.

Sözcü, Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin “Yaptırımlar Komitesi”nde söz konusu teklifi teknik olarak bekletme kararının, konunun kapsamlı şekilde değerlendirilmesi için zaman kazanılmasını, böylece ilgili tarafların diyalog yapmalarına fırsat sağlanmasını amaçladığını kaydetti.

Çin'in kararının komitenin kurallarına uyduğuna dikkat çeken sözcü, “Eğer bu, teröristleri korumak ise 1267 El Kaide Yaptırımlar Komitesi'nde benzer şekilde en çok teknik olarak bekletme kararı alan ülkenin de en çok teröristi kollayan ülke olması gerekir.” dedi.

Çinli sözcü, Çin hükümetinin ilgili taraflarla yakın temas içinde olduğuna işaret ederek, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için çalıştıklarını, BM Güvenlik Konseyi'nin tüm üyelerinin ortak çabasının da bu yönde olması gerektiğini vurguladı.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor