Asya kıtasında medya işbirliği vurgusu

2019-03-29 16:46:07

Bo'ao Asya Forumu “Asya Medya İşbirliği Toplantısı” bugün Çin'in Hainan eyaletinin Bo'ao kasabasında düzenlendi. Türkiye dahil 20 Asya ülkesinden gelen medya ve internet endüstrisi temsilcileri “kapsamlı medya çağında uluslararası tanıtım” konusunu ele aldı.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi Müdür Yardımcısı Guo Weimin, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın yüz yıldır görülmemiş büyük bir değişimle karşı karşıya bulunduğunu, barış, kalkınma ve işbirliği arayışının artık engellenemez bir eğilime dönüştüğünü ifade etti.

5G, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti ve yapay zeka(AI) gibi teknolojiler geliştikçe yeni tanıtım devriminin gerçekleşeceğini dile getiren Guo Weimin, Asya'nın refahına güçlü kamuoyu desteği sağlamak ve Asya'da ortak kader topluluğu inşa etmek için medya organlarının ortak kazanca dayalı yeni bir vizyonu planlamalarını ümit ettiğini ifade etti.

Çin Medya Grubu (ÇMG) Başkan Yardımcısı Yan Xiaoming toplantıda yaptığı konuşmada, kapsamlı medyanın, uluslararası iletişimde sonsuz olasılıklar yarattığına işaret etti. Yan Xiaoming, ÇMG'nin 4K+5G+AI teknolojisiyle akıllı medyanın gelişmesi için harcadığı çabalar hakkında bilgi verdi.

Çin Medya Grubu, Asya kıtasındaki diğer medya kuruluşlarıyla program, teknoloji, personel gibi alanlarda işbirliğini güçlendirecek, uluslararası iletişimde yeni bir model oluşturacak.

Katılımcılar toplantıda Asya'da medya organlarının karşılaştığı zorluk ve fırsatlar, uluslararası söz hakkı, Asya medyasının misyonu ve sorumluluğu gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı Başkanı Haşemi Seyed Zia, geleneksel medyanın yeni teknolojik yöntemlerle sosyal medya alanına girerek etki gücünü daha da artırdığı görüşünde.

Singapor'da yayımlanan “Lianhe Zaobao” gazetesinin genel yayın yönetmen yardımcısı Han Yonghong, uluslararası söz hakkının uzun zamandır batı medyası tarafından tekelleştirilmiş olduğunu ve Asya medya organlarının hep bu ikilemle karşılaştığını hatırlattı. Batı medyasının, Asya'daki başarıları etkin bir şekilde yansıtamadığına dikkati çeken Han, bunun giderilmesi için Asya'nın gerçeklerine dayanılarak Asya'nın kendi sesinin duyurulması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda, Güney Kore, Pakistan, Laos, Moğolistan, Türkiye, Sri Lanka ve Nepal gibi ülkelerin ulusal medya kurumlarınım yetkilileri, işbirliğinin güçlendirilmesi hakkında iletişimde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor