Çin, Arakan sorununun çözümü için arabuluculuğu sürdürüyor

2019-03-29 10:06:20 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Asya işleri özel elçisi Sun Guoxiang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleriyle bir araya gelerek, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki son durum ve sorunun çözümü için Myanmar ile Bangladeş arasında yürüttüğü arabuluculuk hakkında bilgi verdi.

26 -28 Mart günlerinde New York'ta bulunan özel elçi Sun Guoxiang, uzun bir zaman içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan Arakan sorununun hemen çözülmesinin zor olduğunu belirtti.

Sun, Myanmar ve Bangladeş'in diyalog ve istişarede bulunmalarının tek çözüm olduğuna dikkat çekerek, şu anki en acil görevin mültecileri yurtlarına döndürmek olduğunu belirtti. Özel elçi Sun, bu amaçla uluslararası toplumun ve özellikle Güvenlik Konseyi'nin elverişli bir ortam yaratması gerektiğini söyledi.

BMGK üyeleri, Çinli özel elçi Sun Guoxiang'ın çalışmalarını takdirle değerlendirerek, sorunun çözümü için yapıcı çalışmalar yürüteceklerini belirttiler.

Özel elçi Sun Guoxiang, BM Genel Sekreteri ve BM Mülteci Ajansı'nın New York ofisindeki yetkililerle yaptığı görüşmede, BM'nin objektif bir tavırla Myanmar-Bangladeş diyalogunu desteklemesi çağrısında bulundu.

Myanmar, Bangladeş, İngiltere ve Rusya'yla ayrı ayrı yapılan ikili görüşmelerde tüm taraflar, Çin'le teması koruyacaklarını açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor