Kazakistan: Çin'in bölgesel güvenliği korumak için aldığı tedbirleri anlıyoruz

2019-03-29 10:04:57

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kazakistan Dışişleri Bakanı Beibut Atamkulov Kazakistan'la bir araya geldi.

Wang Yi, Çin ve Kazakistan'ın dostane komşu ve kapsamlı stratejik ortak olduğunu hatırlatarak, Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in iki ülkenin dostane çalışmalarına bulunduğu katkıları takdirle değerlendirdiklerini ifade etti. Wang Yi, yeni cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev'in de Çin halkının eski dostu olduğuna ve Çin-Kazakistan ilişkilerinin geleceği için güvenle dolu olduklarına işaret etti.

İlk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Çin'e gelip 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmasından memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Wang Yi, iki tarafın güvenlik işbirliğini derinleştirmesi ve iki ülkenin ile bölgenin istikrarını koruyarak uluslararası ile bölgesel meselelerde samimi işbirliği sürdürmesi gerektiğini kaydetti.

Beibut Atamkulov Kazakistan, yeni cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev'in Çin'le ilişkilerine büyük önem verdiklerini ve Kuşak ve Yol inşasını ortaklaşa yürütmeye hazır olduklarını belirtti. Beibut Atamkulov Kazakistan ayrıca, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde “Üç Kötü Güç”e darbe indirmek ve bölgesel güvenliği sağlamak için aldığı tedbirleri anladıklarını ve desteklediklerini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor