Çin: Pompeo'nun Xinjiang hakkındaki sözleri absürt

2019-03-28 20:38:07

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında yaptığı suçlamaların absürt olduğunu belirtti.

Pompeo, geçtiğimiz günlerde, Uygur etnik grubuna mensup bazı kişilerle buluştuktan sonra Çin hükümetinin Xinjiang'a yönelik politikasını suçlayan açıklamalarda bulunmuştu.

Çinli sözcü Geng Shuang, bugün düzenlenen basın toplantısında, Pompeo'nun Xinjiang ile ilgili sözlerinin son derece absürt olduğunu, bunun Çin'in iç işlerine kaba bir müdahale oluşturduğunu belirtti.

Sözcü Geng, Çin'in bundan büyük hoşnutsuzluk duyduğunu ve buna kararlılıkla karşı çıktığını ifade etti.

Xinjiang ile ilgili meselelerin tamamen Çin'in iç işi olduğunu vurgulayan sözcü, “Şu an, Xinjiang'daki genel sosyal durum istikrarlı, ekonomik gelişme eğilimi iyi ve etnik gruplar uyum içinde yaşıyor; halkın güvenlik duygusu ve sosyal istikrara dair memnuniyeti de büyük ölçüde arttı. Xinjiang'daki mesleki eğitim kurumları, terörle mücadelede duyulan ihtiyaçlar doğrultusunda kuruldu. İlgili tedbirler, yasalara uygun olarak hayata geçirildiği gibi, tüm etnik gruplardan yürekten destek görüyor ve iyi sosyal neticeler getiriyor.” dedi.

Olguların, eğitim merkezlerinin ABD ve Batı ülkeleri tarafından iddia edildiği gibi “yeniden eğitim kampları” olmadığını kanıtladığını vurgulayan sözcü, “ABD'li ilgili şahısların sözleri son derece absürt. Bu, Çin'in iç işlerine de kaba bir müdahale oluşturuyor. Buna kesinlikle karşı çıkan Çin, ABD nezdinde ciddi girişimde de bulundu.” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor