Haber Analiz: Hainan, Çin'in dışa açılmayı genişletmesine bir kez daha tanıklık ediyor

2019-03-28 20:34:39

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Hainan eyaletinde geçen yıl düzenlenen Bo'ao Asya Forumu'nda, yeni tur dışa açılma sürecini başlatacaklarını ilan etmişti. Xi'nin o tarihte verdiği bilgilere göre dışa açılmanın yeni turunda yabancı yatırımların Çin piyasasına girişine yönelik kısıtlamaları büyük ölçüde gevşetme, çekici bir yatırım ortamı oluşturma, fikri mülkiyet haklarını korumayı güçlendirme ve ithalatı çoğaltma gibi tedbirler alınacak.


Aradan bir yıl geçti. Çin Başbakanı Li Keqiang, Bo'ao Asya Forumu'nun 2019 yılındaki toplantısında yine dünyaya dışa açılma yönünde bir dizi sinyal iletti. Çin'in geçen 40 yıl içinde reform ve dışa açılma konusundaki önemli penceresi olan Hainan, Çin'in dışa açılmayı genişletmesine bir kez daha tanıklık etti.


Son 40 yılda kaydedilen gelişme başarılarına bakıldığında, “dışa açılma” hiç kuşkusuz bu başarının en büyük sırlarından biri konumunda. Çin'in, dışa açılmayı genişleterek yapılandırmayı yoğunlaştırması, onu dünyanın ikinci büyük ekonomisi, en büyük imalat ülkesi, en büyük mal ticareti yapan ülke ve en büyük döviz rezervine sahip ülke konumuna yükseltti. Bu başarıdan büyük sevinç duyan Çin halkı, bir şeyi daha sıkıca kavrayabildi: Çin ekonomisinin gelecekte yüksek kaliteli gelişmesi, tabii ki daha dışa açık bir ortamda gerçekleştirilecektir. Dış dünya ne kadar karmaşık olursa olsun bu, Çin'in kendi şartlarına göre yaptığı stratejik bir tercihtir ve değişmeyecektir.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Bo'ao Asya Forumu'nun 2018 yılındaki toplantısında yeni tur dışa açılma kapsamında dört tedbiri duyurdu. Xi, özellikle dışa açılma politikasının mümkün olduğu kadar erken ve hızlı şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. O günden bu yana geçen süre içinde dış yatırımların Çin'e girişini kısıtlayan negatif listedeki madde sayısı 63'ten 48'e indirildi, 22 alanda dışa açılma tedbiri hayata geçirildi. Bilhassa yabancı sermayeli finans kuruluşlarının Çin piyasasına girişinde belirgin artış kaydedildi. Örneğin, Standard & Poor's'un Çin'in kredi değerlendirme piyasasına girmesine izin verildi.  


Aynı zamanda Çin, vergileri indirmeyi ve iş ortamını iyileştirmeyi amaçlayan bir dizi tedbiri ortaya koydu. Ortalama gümrük vergi oranını yüzde 9,8'den 7,5'e düşüren Çin, bu yılki meclis toplantısında Yabancı Yatırım Yasası'nı onayladı. Söz konusu tedbirlere göre yabancı işletmelere yerli işletmelerle eşit muamele gösterilirken negatif liste de giderek daraltılıyor, Çin'in yatırım ortamının açıklığını ve şeffaflığını bir adım daha artırması bekleniyor.  


Öte yandan Ulusal Fikri Mülkiyet Halkları Dairesi'ni yeniden yapılandırma kararından Yüksek Halk Mahkemesi'ne bağlı Fikri Mülkiyet Hakları Mahkemesi'ni kurmaya ve Patent Yasası'nı revize etmeye kadar birçok yeni önlem sayesinde Çin fikri mülkiyeti koruma çalışmalarını büyük oranda geliştirdi. Çin, geçtiğimiz yıl Dünya Bankası tarafından açıklanan raporda yer alan küresel iş ortamı sıralamasında 32 basamak ilerledi. 1. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda imzalanan sözleşmelerin değeri ise 57,83 milyar dolara ulaştı. Tüm bunlar, dünyaya Çin piyasasının büyük potansiyelini ve Çin hükümetinin ithalatı genişletme kararlılığını gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor