Çin'den ABD'nin iddialarına sert yanıt

2019-03-28 20:22:57

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Çin ile ilgili iddialarına Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi.

Mike Pompeo, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Çin'in diğer ülkeler için “borç tuzağı” kurduğunu ve Çinli işletmeler aracılığıyla istihbarat faaliyetlerinde bulunduğunu iddia etmişti. Pompeo, ilgili ülkelerin risklerin farkına vararak Çin ile işbirliği yapmayı daha ihtiyatlı şekilde değerlendirmesi gerektiğini savunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, Çin'in gelişmekte olan ülkelerle daima karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde işbirliği yaptığını yineledi.

Çin'in kendi yeterlilikleri kapsamında ilgili ülkelere hiçbir siyasi koşul öne sürmeden yardım sağladığını kaydeden Geng, bunun hedef ülkelerdeki ekonomik ve sosyal kalkınmayı gözle görülür biçimde geliştirdiğini vurguladı.

Çinli sözcü, “Çin ile işbirliği yapılarak hayata geçirilen projelerden kaynaklı borçlar söz konusu ülkelerin toplam borcu içinde çok az yer tutuyor. Şu ana kadar Çin ile yaptığı işbirliği nedeniyle borç tuzağına düşen hiçbir ülke olmadı. ABD'nin iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ABD'nin Çin'i karalama çabalarının boşa gideceğine şüphe yok.” dedi.

ABD'nin kendi ekonomik ve teknolojik hegemonyasını korumak için Çin'i karaladığını dile getiren sözcü, “Yalan, bin kere tekrarlansa da yalandır. ABD'nin, söylenti başlatma becerisini gözünde büyütmemesi, başka ülkelerin yargılama becerisini de küçümsememesi gerekir. İlgili tarafların Çin'e nesnel olarak yaklaşarak, ikili işbirliğine yararlı girişimlerde bulunmasını umuyorum.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor