Başbakan Li Keqiang'ın Bo'ao temasları

2019-03-28 19:43:23

Çin Başbakanı Li Keqiang, Bo'ao Asya Forumu'na katılmak üzere Çin'e ziyarette bulunan Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yon ve Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ile dün bir araya geldi.


Başbakan Li, Lee Nak-yon ile görüşmesinde Çin ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) dünyanın iki önemli ekonomileri, birbirlerinin en büyük ekonomi ve ticaret ortakları olduklarını söyledi. Li Keqiang, Çin'in Güney Kore ile karşılıklı siyasi güveni ve değişimleri artırmaya, işbirliğini genişletmeye ve ikili ilişkilerde yeni ilerleme kaydetmeye hazır olduğunu dile getirdi.


Çin ve Güney Kore'nin ekonomik olarak birbirini tamamladığının altını çizen Li, iki tarafın kalkınma stratejilerini daha sıkı kenetlemesi, işbirliği potansiyelini keşfetmesi, ikili ticaret ve yatırımı genişleterek üçüncü piyasada işbirliğini gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.


Li Keqiang, ayrıca ortak serbest ticaret bölgesine ilişkin müzakerelerin hızlandırılması konusunda da Güney Kore ve Japonya ile çaba göstermeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.


Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yon, önemli komşular olarak Çin ve Güney Kore'nin ikili ilişkileri ve işbirliğinde diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana hızlı bir gelişme kaydedildiğini vurguladı.


Lee, Kuşak ve Yol'un inşasına aktif olarak katılmakla birlikte çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştirerek çok taraflılık ve serbest ticareti korumak için Çin ile birlikte çalışacağına işaret etti.


Çin, Lüksemburg ile işbirliğini derinleştiriyor

Başbakan Li, Lüksemburglu mevkidaşı Bettel ile görüşmesinde ikili ilişkilerin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini vurguladı.


İki ülkenin ekonomik olarak birbirlerini tamamladığına dikkat çeken Başbakan Li, ülkesinin Lüksemburg ile ekonomik ve siyasi bağlarını güçlendirerek, finansal işbirliğini geliştirmeye ve ortak kalkınmayı sağlamaya hazır olduğunu belirtti.


Lüksemburg'un Avrupa Birliği'nin önemli bir üyesi olduğunu hatırlatan Li Keqiang, Avrupa'nın entegrasyonunu desteklediklerini ve iki tarafın iklim değişikliği, çok taraflılık ve serbest ticaretin korunması gibi hususlarda aynı tutumu paylaştıklarını dile getirdi.


Bettel ise Lüksemburg'un AB-Çin kapsamlı stratejik ortaklığını ve Kuşak ve Yol inşasını desteklediklerini vurgulayarak, Çin ile işbirliğini pekiştirmeyi arzuladıklarını anlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor