Li: Yabancı yatırımlar için elverişli bir ortam oluşturacağız

2019-03-28 19:15:33

Bo'ao Asya Forumu'nun yıllık toplantısının açılış töreni, bugün Çin'in Hainan eyaletine bağlı Bo'ao kasabasında düzenlendi. Çin Başbakanı Li Keqiang, törende yaptığı konuşmada, Çin'in Yabancı Yatırımlar Kanunu'na dair somut düzenlemeleri etkin şekilde tamamlayacağına işaret ederek, dış yatırımların piyasaya giriş koşullarını gevşeteceklerini ve finans alanında dışa açılmayı genişleteceklerini belirtti.

Ana teması “ortak kader, ortak eylem ve ortak kalkınma” olarak belirlenen bu yılki toplantıya 60'ın üzerinde ülkeden 2 binden fazla temsilci katılıyor.

Li Keqiang, açılış töreninde yaptığı konuşmada, küresel ekonominin gerilemesi gibi ortak sınamalar karşısında tüm tarafların çok yönlü kazanç ve işbirliği ilkelerinden hareket ederek BM'nin merkezinde bulunduğu küresel yönetişim sistemi ile çok taraflılığa dayalı küresel ticaret sistemini korumaları gerektiğini vurguladı.

Başbakanı Li, şöyle konuştu:

“Çin, serbest ve adil ticareti destekliyor. Tüm taraflar, küresel yönetişim sistemindeki reformun derinleştirilmesine destek vermeli ve bu sistemin daha adil ve rasyonel bir yönde ilerlemesini sağlamak için ortak adımlar atmalı. Ancak bu reformlar, mevcut sistemin ortadan kaldırılarak yeni bir sistemin kurulacağı ve bunun da az sayıda ülkenin çıkarına hizmet edeceği anlamına gelmiyor; bilakis, uzlaşıların artırılacağı anlamına geliyor. Çin, Dünya Ticaret Örgütü'nde reform yapılmasını destekliyor, ancak bu örgütün temel ilkeleri ile çekirdek yapısında değişikliğe gidilmesine karşı çıkıyor.”

“Dışa açılma Çin'in temel politikalarından”

Başbakan Li Keqiang, Asya'nın dünyada barış ve istikrarı koruyan önemli bir güç olduğu gibi, küresel ekonomik büyümeyi hızlandıran kritik bir lokomotif olduğuna dikkat çekerek, tüm ülkelerin kıtadaki barışçı kalkınma durumunu korumaları ve bölgesel entegrasyona saygı göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Antlaşması (RCEP) ile ilgili tüm taraflarca kabul edilebilecek bir plan üzerinde anlaşılması çağrısında bulunan Li Keqiang, Kuşak ve Yol inisiyatifi ve diğer ülkelerin kalkınma stratejileri arasındaki kaynaşmayı hızlandıracaklarını ifade etti. Li Keqiang, inovasyona dayalı bir kalkınma düzeni kuracaklarını, dışa açık, adil, şeffaf ve öngörülebilir bir iş ortamı oluşturacaklarını kaydetti.

Çin Başbakanı Li Keqiang, ayrıca konuşmasında dışa açılmanın Çin'in temel ulusal politikalarından olduğunu vurguladı.

“Adil bir rekabet ortamı sağlanacak”

Yabancı Yatırımlar Kanunu'nun Çin'in yasal, uluslararası ve sade bir iş ortamı sunmak için aldığı önemli bir tedbir olduğunu ifade eden Li, Çin hükümetinin adı geçen yasayı ayrıntılandırmak için yardımcı yönetmelikler hazırlamaya başladığına işaret etti. Başbakan Li, sözlerine şöyle devam etti:

“İlgili yönetmeliklere dair hazırlıklar yıl sonuna kadar bitecek. 1 Ocak 2020'de bu yönetmelikler Yabancı Yatırımlar Kanunu ile birlikte yürürlüğe girecek. Bu süreçte, ilgili birimlerin, özellikle de yabancı yatırımcıların önerilerini dinleyeceğiz. Yabancı yatırımlar ile ilgili yasama sistemini de adım adım iyileştireceğiz. Bunların dışında, Çin'deki mevcut hukuki düzenlemeleri de gözden geçireceğiz ve içlerinden Yabancı Yatırımlar Kanunu'na ve dışa açılma ilkesine aykırı olan içerikleri kaldıracağız.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor