Xi'nin Avrupa gezisi ilklere sahne oldu

2019-03-28 15:43:00 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 21-26 Mart günlerinde İtalya, Monako ve Fransa'ya resmi ziyaretler gerçekleştirdi. Bu Avrupa gezisi, Çin'in en yüksek liderlinin bu seneki ilk dış ziyareti. Cumhurbaşkanı Xi, ziyaretlerde birkaç ilke tanık oldu.

İtalya, Kuşak ve Yol inisiyatifine katılan ilk G7 ülkesi. Xi Jinping, 23 Mart'ta Roma'da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'yle görüştü. İki lider, Çin ve İtalya'nın Kuşak ve Yol inşasının ortaklaşa hızlandırılmasına dair mutabakat zaptı imzalamasına birlikte tanıklık etti.

En büyük boyutlu tarihi eser iadesi. Xi Jinping ve İtalya Başkanı Conte'nin nezaretinde İtalya 796 kültür ve sanat eserini Çin'e iade etti. Bu son 20 yılda Çin'e iade edilen en büyük boyutlu tarihi eser koleksiyonu oldu. Böylece iki ülkenin tarihi eser kaçakçılığıyla mücadele için imzaladığı protokol de ilk somut örneğini vermiş oldu.

Çin Cumhurbaşkanı, ilk kez Monako'yu ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Xi, 24 Mart'ta Monako Prensi II. Albert'la görüştü. Bu bir Çin cumhurbaşkanının ilk Monako ziyareti olarak tarihe geçti. Xi'nin bu ziyareti, Çin'in her zaman büyük-küçük ülke ayrımı gözetmeme siyasetinin yansıması olarak yorumlandı.

“Konfüçyüs Konuşmalarına Giriş” adlı kitabın Fransızca orijinal baskısı ilk kez hediye edildi. Konfüçyüs'ün düşüncesi ve konuşmalarını açıklayan "Konfüçyüs Konuşmalarına Giriş" adlı kitabın Fransızca orijinal baskısı Xi'ye hediye edildi. Cumhurbaşkanı Xi ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Nice görüşmesinden önce, Macron, Xi'ye 1688 yılında Fransa'da yayımlanan “Konfüçyüs Konuşmalarına Giriş”in Fransızca ilk baskısını hediye etti. Bu baskıdan şu anda sadece iki adet bulunuyor. Fransa'da yayımlanan “Le Parisien”da 24 Mart'ta yer alan yoruma göre, söz konusu orijinal baskı son derece nadir, Fransa'nın bunu Cumhurbaşkanı Xi'ye hediye etmesi, Çin ve Avrupa'nın uzun zamandan beri etkileşim halinde olduğunu yansıtıyor.

Öte yandan, Çin ve Fransa, ilk kez Küresel Yönetişim Forumu ve dört taraflı görüşme düzenledi. Cumhurbaşkanı Xi, forumun kapsanışında "Daha iyi bir dünya inşa etmek için akıl ve güç" başlıklı konuşma yaptı. Xi Jinping, forumun kapanışından önce Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean Junker'le dört taraflı görüşmeye katıldı. Xi, günümüzde belirsizlik ve istikrarsızlık unsurların son derece açık olduğunu, korumacılığının baş göstermeye başladığını hatırlattı. Xi, Çin'in tüm taraflarla birlikte çok taraflılığı kararlılıkla koruyacağını, küresel yönetişimi ilerleterek küresel meydan okumalarla mücadele edeceğini ifade etti. Avrupalı liderler ise, söz konusu dörtlü görüşmenin AB ve Çin'in çok taraflılığı kararlılıkla savunmasıyla ilgili uluslararası topluma olumlu bir mesaj verdiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Xi'nin Avrupa gezisi sırasında tanık olduğu ilkler, Çin ve Avrupa'nın barış, büyüme, reform ve medeniyete dayalı ortaklık ilişkileri oluşturmak için aktif çaba göstermelerinin net bir ifadesi oldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor