Çin, Filistin-İsrail sorununda “iki devletli çözüm”den yana

2019-03-27 20:09:13 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, iki devletli çözüm planının Filistin-İsrail sorununu temelinden çözebilecek yol olduğunu söyledi.

Wu, BM Güvenlik Konseyi'nde dün düzenlenen Ortadoğu konulu toplantıda, uluslararası toplumun, BM'nin ilgili kararları, “barış için toprak” ilkesi ve “Arap Barış İnisiyatifi” doğrultusunda Filistin ve İsrail arasındaki görüşmelerin yeniden başlamasını sağlaması, soruna kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüm getirmesi gerektiğini belirtti.

Ortadoğu barış sürecinin ilerletilmesine dair varılan uzlaşının zorluklarla karşılaştığına işaret eden Çinli temsilci, barış görüşmelerinin başlamasına dair çabaların etkisinin görülmediği gibi, Gazze Şeridi'ndeki çatışmaların sürekli tırmandığını ve bu durumun kaygı verici olduğunu kaydetti.

Wu, BM Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı kararına göre, işgal altındaki Filistin topraklarında yerleşim merkezleri inşasının derhal durdurulması ve sivillere yönelik şiddet eylemlerinin kesilmesi için de önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Uluslararası toplumun Golan Tepeleri'nin işgal altında bulunduğu konusunda konsensüse sahip olduğunu vurgulayan Wu, BM Güvenlik Konseyi'nde onaylanan birçok kararda İsrail ordusundan Golan Tepeleri'nden çekilmesinin istendiğini hatırlattı.

Wu Haitao, Çin'in tek taraflı girişimlerle bölgenin statüsünün değiştirilmesine karşı çıktığını ve bölgedeki gerginliğin daha da tırmanmasını görmeyi istemediğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor