Bo'ao'da küresel belirsizlikler karşısında işbirliği vurgusu

2019-03-27 19:42:09

Çin'in Hainan eyaletinin sahil kasabası Bo'ao'da devam eden Bo'ao Asya Forumu'nun yıllık toplantısında katılımcılar, dünya ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı Zhang Tao, forumda yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde görülen belirsizliklerin öngörülemez sonuçlar getirebileceğine işaret ederek bu durum karşısında tüm ülkelerin doğru adımlar atmaları gerektiğini vurguladı.

Özellikle ABD'nin para politikasında yaşanan belirsizliklerin emtia ve diğer mal fiyatları ile gelişmekte olan ülkelerin borçlarını büyük boyutta etkileyeceğini söyleyen Zhang, teknolojik inovasyonun insanlara maddi yararlar getirirken, yatırımcıların, işletmelerin ve emekçilerin ise geleceğe dönük endişelerini artırdığını kaydetti.

Bank of Japan Para Politikaları Kurulu Üyesi Hitoshi Suzuki de forumda yaptığı konuşmada, mevcut küresel ekonomik düzende ülkelerin birbirlerine bağımlılıklarının yoğunlaştığına dikkat çekerek, diyalog ve istişarenin ticari anlaşmazlıkları kontrol altına alacağı gibi, para politikalarındaki dalgalanmaları önleyeceğini ve böylece geleceğin öngörülebilirliğini artıracağını söyledi.

ABD'li yönetim danışmanlığı şirketi BCG'nin CEO'su Hans Paul Burkner, konuşmasında küresel ekonominin kalkınma eğiliminin sürdüğüne ve bilhassa Çin'in son 40 yıldaki güçlü kalkınmasını koruduğuna işaret etti. Burkner, dünya ekonomisinde yapısal reformlar gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer yandan, forum kapsamında dün yayımlanan bir raporda, dünya ekonomisindeki belirsizlikler karşısında tüm ülkelerin “küresel bir kamusal ürün” olan Kuşak ve Yol'un inşasındaki rollerini güçlendirmeleri gerektiği kaydedildi.       

Hainan eyaletinde dün başlayan Bo'ao Asya Forumu'nun yıllık toplantısı cuma gününe kadar devam edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor