Haber Analiz: Her şeye rağmen insanlığın tek bir yurdu var!

2019-03-27 15:35:29

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Paris'te düzenlen Çin-Fransa Küresel Yönetişim Semineri'nin kapanış töreninde “Daha iyi bir dünya inşa etmek için akıl ve güç” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping konuşmasında Çin'in önerilerini şöyle sıraladı: İlk olarak adalet ve rasyonelliğe bağlı kalınmalı, yönetişim açığı kırılmalı. İkinci olarak, istişare ve karşılıklı anlayışa bağlı kalınmalı ve güven açığı kırılmalı. Üçüncü olarak, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir yeni güvenlik kavramı geliştirilmeli ve güven açığı kırılmalı. Dördüncü olarak, karşılıklı yarara ve ortak kazanca bağlı kalınmalı ve kalkınma açığı kırılmalı.

Xi konuşmasında ciddi küresel meydan okumalar karşısında çeşitli ülkelerin aktif bir şekilde harekete geçip insanlığın geleceği ve kaderini kendi ellerinde tutmak için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Bugün dünya bir değişim sürecindedir. Yeni kalkınan piyasalar ve gelişmekte olan ülkeler yükseliyor. Bu ülkelerin dünya ekonomik büyümesine katkı oranı %80'e ulaştı ve bu ekonomiler dünyanın yaklaşık %40'ını oluşturdu.

Dünyanın çok kutuplulaşması daha belirgin hale geliyor. Aynı zamanında, yeni tur teknoloji devrimi ve endüstriyel değişimin beraberinde ortaya çıkan yeni sektörler ve iş modelleri, dünya ekonomisinin dönüşümüne ve ekonomik küreselleşmeye yeni bir güç enjekte ediyor.

Öte yandan, tek taraflılık ve korumacılık yoğunlaşırken, çok taraflılık ve çok taraflı ticaret sistemi ciddi bir şekilde etkileniyor. Terörizm, mülteci krizi ve iklim değişikliği gibi geleneksel olmayan güvenlik tehditleri yayılmaya devam ediyor. İnsani gelişmenin önündeki istikrarsızlık ve belirsizlik daha bariz hissediliyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ve en büyük gelişmekte olan ülkenin lideri olarak dünya modelinin gelişmesine uzun vadeli düşüncelere sahip.

Xi Jinping, iki yıl önce Birleşmiş Milletler'in Cenevre'deki merkezinde yaptığı konuşmada, "Dünyamızda neler oldu? Biz ne yapmalıyız?" sorusunu ortaya koymuştu. Aynı yılın mayıs ayında gerçekleştirilen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda “Barış açığı, gelişme açığı ve yönetişim açığı bütün insanlığın karşılaştığı ciddi zorluklardır”' düşüncesini sunmuştu. Bu sefer Paris'teki konuşmasında Xi insanlığın karşı karşıya bulunduğu dört açığa dair Çin çözümünü ortaya koydu. Bu, Çin liderinin insanlık duygusu, uluslararası zihni ve tarihsel sorumluluğunu yansıtıyor.

Çin çözüm planını açıklarken Cumhurbaşkanı Xi Jinping şunlara yer verdi; “Yönetim açığı”nın kırılması için istişare, ortak inşa ve paylaşıma dayalı küresel yönetişim yaklaşımı sürdürülmeli, uluslararası işlerin çeşitli ülkelerin istişare yapmaları yoluyla ele alınmasında ısrarcı olunmalı. “Güven açığı”nın giderilmesi için fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp ortak noktaları arama, stratejik güveni artıran diyalog yapılmasına özen gösterilmeli. “Barış açığı”nın kaldırılması için ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir yeni güvenlik yaklaşımı doğrultusunda ilerlenmeli. “Kalkınma açığı”nın çözülmesi için inovasyon, eşgüdüm, adalet ve kapsayıcılık ilkeleri temelinde ekonomik küreselleşmenin daha sağlıklı gelişmesi sağlanmalı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor