Macron: Çin'le birlikte tarihi bir sorumluluk taşıyoruz

2019-03-27 10:28:52

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Paris'te Çin-Fransa Küresel Yönetişim Semineri'nin kapanış törenine katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'le dün bir araya geldi.

Xi Jinping, küresel belirsizliklerin arttığı ve korumacılığın hortladığı bir dönemde, tüm taraflarla ortak hareket ederek çok taraflılığı koruyacaklarını ve zorlukların üstesinden gelmek için küresel yönetişimi geliştireceklerini söyledi.

Xi, Çin ve Avrupa'nın geniş ortak çıkarlara sahip güçler olduklarını belirterek, ekonomik küreselleşme ve çok kutuplu dünya düzeninde bu iki gücün önemli katılımcılar olarak öne çıktıklarını belirtti.

Asya ve Avrupa kıtalarında refah ve gelişmenin artırılması çağrısı yapan Xi, karşılıklı stratejik güvenin de sağlamlaştırılması gerektiğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Çin ve Avrupalı liderler arasında gerçekleşen görüşmenin, çok taraflılığı koruma adına dünyaya net bir mesaj verdiğini ifade etti.

Macron, Çin'le birlikte dünya barışı, güvenliği ve gelişmesini korumak adına tarihi bir sorumluluk taşıdıklarının altını çizdi.

Merkel de uluslararası meselelerde Çin'in oynadığı kritik role önem verdiklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “AB-Çin işbirliği dünyamız için büyük bir iştir” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor