Xi Jinping'in Fransa mesaisi ikili görüşmelerle sürdü

2019-03-27 09:54:42

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Fransa'ya geçekleştirdiği ziyaret kapsamında dün Fransa meclis başkanı, başbakanı ve senato başkanıyla ayrı ayrı görüşme yaptı.

Xi, Fransa Meclis Başkanı Richard Ferrand'la yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin doğru bir istikamatte ilerleyerek daha sıkı, istikrarlı ve verimli hale geldiğini belirtti; Çin'in Fransa'yla geleneksel alanlar dışında yeni sektörlerdeki işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Uluslararası konulara değinen Xi, çok kutuplu düzeni ve çok taraflılığı destekleyen Çin'in bu konuda Fransa'yla eş güdümü artırmak istediğini söyledi.

Xi, Çin ile Fransa meclisleri arasında temasın korunmasına tam destek verdiğini sözlerine ekledi.

Fransa Meclis Başkanı Ferrand, Çin'le dostluğu pekiştirmeye, çok taraflılığı korumaya hazır olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Fransa Başbakanı Edouard Philippe'yle yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin daha dinamik hale getirilmesi hususunda Cumhurbaşkanı Macron'le mutabakat sağladığını hatırlattı. Xi, Çin'in varılan mutabakatları somut kazanımlara dönüştürerek, iki ülke halklarının beklentilerini karşılamak istediğini ifade etti.

İkili ilişkilerin doğru yönü, işbirliğinin kalitesi ve geleceğe yönelik çalışmaların önemine dikkat çeken Xi, Fransa'nın Kuşak ve Yol inşasına katılmasını olumlu karşıladıklarına ve üçüncü piyasalarda işbirliğini güçlendireceklerine işaret etti.

Fransa Başbakanı Philippe, ziyarette varılan fikir birliklerini hayata geçirip nükleer enerji, çevre koruma ve yeşil ekonomi alanlarındaki somut işbirliğini derinleştireceklerini, uluslararası işlerde eş güdümü artıracaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, Fransa Senatosu Başkanı Gerard Larcher'le gerçekleştirdiği görüşmede, büyük değişikliklerle karşı karşıya bulunan yeni yüzyılda Çin ve Fransa'nın sağlıklı stratejik ortaklığı korumaları ve somut işbirliğinde sonuç elde etmeleri gerektiğini söyledi.

Fransa Senatosu Başkanı Larcher, Çin'le işbirliğini derinlemesine geliştiren Fransa'nın, yeni Yabancı Yatırım Yasası'nı olumlu karşıladığını ve uluslararası işlerde Birleşmiş Milletler çerçevesinde Çin'le eşgüdümü artıracağını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor