Haber Analiz: Çin ile Fransa, ortak küresel yönetişim anlayışlarına sahip

2019-03-26 19:14:14

Çin ile Fransa tarafından ortaklaşa tamamlanan ve 2016 yılında resmen hizmete giren karayolu, Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazzaville'yi ülkenin ekonomik merkezi Pointe Noire'ye bağlıyor. İki kent arasındaki yolculuk süresini bir haftadan altı saate indiren karayolunun işletmesini de iki ülke ortaklaşa üstleniyor.

Çin ile Fransa'nın son yıllarda üçüncü taraf piyasalarda yaptıkları işbirliğinin bu başarılı örneğinin arkasında ise iki ülkenin küresel ekonomik işbirliği ve küresel yönetişim konularındaki ortak değer yargıları ve beklentileri yatıyor. Çin ile Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve dünyanın başlıca ekonomileri arasında yer almalarının yanı sıra, çok taraflılığın koruyucuları ve uygulayıcıları konumundalar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yıl BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede, tek taraflı ve ticarette korumacı girişimlerin küresel düzene ve yönetişime büyük tehdit oluşturduğuna işaret etmiş, dünyanın şu an çok taraflılığa, BM'nin daha güçlü olmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunu kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Xi, BM'nin çok taraflılığın sömbolü olduğunu ifade etmiş.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu konuda Xi ile aynı görüşte. Macron, basına verdiği demeçte, “Çok taraflılık, küresel sınamaların üstesinden gelinmesi için en iyi araç” ifadesini kullanmış, BM'nin küresel dengenin korunması konusundaki önemine vurgu yapmıştı.

Öte yandan, hem Çin hem de Fransa iklim değişikliğiyle mücadelenin kararlı destekçileri arasında bulunuyor. ABD'nin BM Paris İklim Değişikliği Sözleşmesi'nden çekilmesinin ardından, eğer Çin de kendi çıkarlarını düşünerek aynı yönde bir adım atarsa sözleşme tamamen kâğıt üzerinde kalacak. Çin, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda taahhüt vermekle kalmıyor, somut katkılarda da bulunuyor. Örneğin, Çin'in 2017 yılında yenilenebilir enerji alanına yaptığı yatırım 126 milyar 600 milyon ABD Doları'nı buldu. Bu, aynı yıldaki toplam küresel yeşil enerji yatırımlarının da yüzde 45'ine tekabül ediyor.

Çin ve Fransa, çok taraflılığın kararlı destekçileri. Macron, Paris'te dün yaptığı konuşmada, eski cumhurbaşkanlarından Charles de Gaulle'nin Fransa'nın 1964 yılında Çin ile diplomatik ilişki kurmasının mantıklı ve gerekli bir tercih olduğunu vurguladığını hatırlattı. Macron, Gaulle'nin sözlerinin bugünkü Fransız-Çin ilişkileri için de geçerli olduğunu söyledi.

The New York Times gazetesi, Gaeulle'nin söz konusu açıklamayı yaparak ABD'nin hassasiyetlerini göz ardı ettiğini, 55 yıl sonra Macron'un da aynı davranışı tekrar ettiğini savundu. Gazetede yer alan yorumda, Macron'un şu sözlerine ise yer verilmedi: “Küresel düzen türbülansta ve çok taraflı düzen yıkılma tehdidi altında. BM Güvenlik Konseyi'nin iki daimi üyesi olan Çin ve Fransa'nın sorumlulukları bulunuyor.”

Çin ve Fransa, çok taraflılık ve sorumlu bir tutum gösterme üzerinde ettikleri ısrarlar sayesinde küresel yönetişimde karşılaşılan bazı sorunlarda aynı yönde hareket ediyorlar.
Ekonomik küreselleşmeden yararlanan ve aynı zamanda bu sürece katkı sağlayan Çin, dünya ülkelerine Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etme teklifini sundu. Şu ana kadar 150'den fazla ülke ve uluslararası kuruluş bu inisiyatife katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor