Çin Savunma Bakanı Mısır'da Sisi'yle görüştü

2019-03-26 11:37:33

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, Mısır temasları kapsamında dün Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ile Kahire'de görüştü.

Abdulfettah es-Sisi, dostluğu uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Mısır ve Çin arasında tüm alanlarda zengin kazanımlar elde edildiğini söyledi.

Es sisi, Çin'in dünya barışına katkılarını takdir ederek, kalkınma yolunda Çin'in elde ettiği büyük başarıları hayranlıkla izlediğini söyledi.

Mısır'ın Kuşak ve Yol girişimini destelediğini ifade eden Es sisi, altyapı inşaatı gibi alanlarda işbirliğini güçlendirebileceklerini belirtti.

Es sisi, iki tarafın savunma alanında işbirliğini güçlendirerek terörle mücadele, ortak askeri tatbikat ve savunma endüstrisi gibi alanlarda somut işbirliğini derinleştirmesini istediklerini dile getirdi.

Wei Fenghe, Çin ve Mısır liderleri önderliğinde iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde büyük gelişme kaydedildiğine dikkati çekti.

Wei, Mısır'ın uluslararası ve bölgesel işlere katkılarını takdir ederek Mısır'ın bağımsızlığını ve egemenliğini korumak için harcadığı çabaları desteklediklerini ifade eden Wei, daha yüksek seviyeli askeri ilişkiler tesis etmek için Mısır'la ortak çaba harcamaya hazır olduklarını söyledi.

Wei Fenghe 24 Mart'ta Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki ile bir araya geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor