Çin-Fransa Küresel Yönetişim Semineri Paris'te düzenlendi

2019-03-26 09:52:09

Çin-Fransa Küresel Yönetişim Semineri dün Paris'te düzenlendi. İki ülkenin dışişleri bakanları seminerin açılışında hazır bulundu.

Çin Başbakanı Wang Yi açılış töreninde yaptığı konuşmada, uluslararası durumdaki değişiklikler karşısında Çin ve Fransa'nın işbirliğini genişletip dünya barışı ve kalkınmasını ilerletmelerinin beklendiğine işaret ederek, çağın eğilimine uyan küresel yönetişim taslağının hazırlanması gerektiğini belirtti.

Wang Yi, samimi istişare ve derinlemesine iletişimle küresel yönetişime fikir katkısı ve mutabakatların yanı sıra, işbirliği ve ortaklık ruhu temelinde bağlanırlık, Dünya Ticaret Örgütü reformu ve dijital yönetim gibi alanlardaki işbirliğinin ele alınması ve ortak kazanç gerçekleştirilerek tüm halkların küresel yönetişimin getirilerinden faydalanması önerilerinde bulundu.

Wang Yi, Çin ve Fransa'nın istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkesine dayalı küresel yönetişim yaklaşımında ısrar ederek, çok taraflılık ve Birleşmiş Milletler öncülüğündeki çağdaş küresel düzeni korumalarının önemini vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, Fransa ve Çin'in küresel yönetişimi yenileyerek ortak sorunlarla başa çıkmaları gerektiğini dile getirdi.

Le Drian, adil rekabet ve ortak güvenliği desteklediklerini ve Çin'le iklim değişikliğiyle mücadele gibi küresel konularda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti. Fransız bakan ayrıca Avrasya'da bağlanırlığı artırma projesi ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin birbiriyle örtüştüğünü, bu iki girişimin kenetlenmesinden yana olduklarını kaydetti.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi ile Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın işbirliğiyle düzenlenen seminere 200 kişi katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor