Wang Yang'dan Xinjiang'da toplumsal istikrar vurgusu

2019-03-25 19:36:19

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne dönük çalışmalarda “toplumsal istikrar ve uzun vadeli huzur” yönündeki genel hedeften yola çıkılarak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang, kısa süre önce Xinjiang'da incelemelerde bulundu.

Wang, bölgeye ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in Xinjiang ile ilgili talimatlarıyla ÇKP Merkez Komitesi'nin bölgeyi yönetme stratejisinin kapsamlı şekilde kavranmasının yanı sıra, Xinjiang'a dönük çalışmalarda “toplumsal istikrar ve uzun vadeli huzur” yönündeki genel hedeften hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Wang, Xinjiang'ın hukuk doğrultusunda yönetilmesinin yanında, çeşitli etnik gruplar arasındaki dayanışmaya önem verilerek istikrarın korunması, bölgenin yapılandırılması ve böylece sosyal ve ekonomik kalkınmaya kavuşulması gerekliliğine de vurgu yaptı.

20-25 Mart günleri arasında Urumçi, Kaşgar, Tomşuk ve İli gibi kent ve bölgeleri ziyaret eden Wang, Xinjiang'a dönük çalışmalarda “toplumsal istikrar ve uzun vadeli huzur” yönündeki genel hedefe kavuşmanın anahtarının halkın desteğini almak olduğuna işaret ederek, istikrarı koruma tedbirlerinin standartlaştırılması, ÇKP'nin etnik ve dini politikalarının doğru şekilde uygulanması ve farklı nitelikteki ihtilaf ve sorunların rasyonel şekilde çözülmesi çağrısında bulundu.

Wang, Xinjiang'da yoksullukla mücadelenin de toplumsal istikrar ve millî dayanışmayı yakından ilgilendirdiğine dikkat çekerek, bu mücadelenin başarılı olması için tüm olanakların kullanılması gerektiğini açıkladı.

Wang Yang, ayrıca Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği'nin bölgenin istikrarının teminatı ve temel taşlarından olduğunu sözlerine ekledi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor