Haber Analiz: Çin-Fransa ilişkisini farklı kılan ne?

2019-03-25 15:25:53 CRI

2018 yılındaki G20 Buenos Aires Zirvesi sırasında bir basın toplantısı son derece dikkat çekti. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim değişikliğine müdahalede ortak çaba harcama taahhütlerini yineledi. Bu, sadece üç tarafın iklim değişikliğine verdiği önemi yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadelede Çin ile Fransa arasındaki yakın işbirliğini gösteriyor.

Çin lideri Xi jinping, Çin ve Fransa'nın yakın dostlar olduğunu söylemişti. Çünkü Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk Batılı ülke konumunda. Fransa ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'yle doğrudan uçuşlar başlatan ilk Batılı ülke. İlkler bunula da sınırlı değil; Fransa, Çin Kültür Yılı düzenleyen, Çin Kültür Merkezi'nin kurulmasına izin veren, üniversitelerinde Çince bölümü açan ilk Batılı ülke...

1960'lı yıllarda General Charles de Gaulle, olağanüstü bir bilgelik ve cesaretle, Çin Halk Cumhuriyeti ile kapsamlı diplomatik ilişki kurarak, Batı dünyası ile Çin arasındaki mesafeyi azaltma konusunda öncü oldu. Charles de Gaulle'nin bu tavrını hep takdirle değerlendiren Çin halkı, doğal olarak Fransa'ya özel duygular beslemektedir.

Bu özellik, Fransa'nın bağımsız diplomatik geleneğinden kaynaklanmaktadır. Görkemli bir kültüre sahip Fransa, BM Güvenlik Konseyi daimi bir üyesi; belli bir süre NATO'dan bağımsızdı ve Irak'ta savaşa karşı çıktı. Fransa, Çin'le birlikte küresel iklim değişikliği konusunda kaçınılmaz bir liderlik rolü oynamaktadır. Fransız diplomasisinin bu bağımsızlığı yüksek seviyede uluslararası takdir kazandı.

Fransa'nın Çin siyasetini “farklı” kılan da söz konusu bağımsızlıktır. Çin ve Fransa arasında kardeş eyalet ve kentlerin sayısı 102'yi buluyor. Çin'in Fransa'ya gönderdiği öğrenci sayısı yaklaşık 40 bine ulaştı. 100 bine aşkın Fransız öğrenci Çince öğreniyor. Hükümet ve halk arasındaki samimi temaslar iki ülke arasındaki mesafeyi azaltabilir.

Çin ve Fransa arasındaki ilişkilerin gelişmesi, açık işbirliğinden yararlanmaktadır. 1978'de Çin'in reform ve dışa açılması başladığında dönemin Çin lideri Deng Xiaoping, büyük nükleer santraller inşa etmek için Fransız teknolojisini Çin'e getireceklerini duyurmuştu. Nükleer enerji sıradan bir altyapı işi değildir, nükleer enerji işbirliği de sıradan bir ticari ortaklık değildir.

Çin ile Fransa arasında nükleer enerji santrali alanında gerçekleştirilen işbirliği iki ülkenin karşılıklı siyasi güveninden kaynaklanıyor. Eskiden Guangdong Daya Körfezi Nükleer Santrali inşasında Fransız teknolojisi kullanılmıştı. Son yıllarda Fransa'nın üçüncü nesil nükleer enerji teknolojisi kullanılarak Guangdong Taishan Nükleer Santrali'nin 1. Ünitesi inşa edildi ve burası dünyanın ilk ticari EPR birimi haline geldi. Bunun yanı sıra, Çin ve Fransa birlikte İngiltere'de Hinckley Point nükleer santral projesine yatırım yaptı. Karşılıklı siyasi güven her zaman iki ülkenin derin işbirliğinin itici gücü olmuştur. Geçen yıl, Çin ve Fransa'nın ikili ticari hacmi yıllık %15,5 artışla 62,9 milyar ABD Doları'nı aştı ve tarihi rekor kırdı.

Dünyamız, içinde bulunduğumuz şu süreçte, yüz yıldır görülmemiş bir değişimle karşı karşıya. Bu bağlamda, Fransa ve Avrupa Birliği (AB) kendi rekabet gücünü korumak için Çin'le ilişkilerini ayarlamaya çalışıyor. Çin ve AB karşılıklı bağlara ve temaslara dayalı işbirliğini yürüttükçe Fransa da Kuşak ve Yol girişimine ilgisini gösterdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor