Xi, Nice'te Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la görüştü

2019-03-25 10:24:19

Xi, Nice'te Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la görüştü

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün akşam Nice'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la bir araya geldi.

Görüşmede, Fransa'nın Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kuran ilk Batılı ülke olduğunu hatırlatan Xi, Çin'le stratejik ortaklığı ve diyalogu geliştiren Paris'in, nükleer enerjinin sivil amaçlı kullanımı alanında işbirliğine öncülük ettiğini hatırlattı. Xi, Çin'in kuruluşunun 70. ve Fransa'yla diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55. yıldönümünün kutlandığı bir dönemde Fransa'ya yaptığı ziyaretin büyük önem taşıdığını belirtti.

Xi, uluslararası durumda ve ikili ilişkilerde büyük değişiklikler yaşanmasına rağmen, Çin'in ikili ilişkilere verdiği önem, iki ülkenin barış, kalkınma, eşitlik ve adalet arayışları ve ikili işbirliğinin karşılıklı yarara dayanması olmak üzere 3 konuda herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat çekti.

Çin-Fransa ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin iki ülkenin kalkınmasında ve dünyada büyük etki yaratacağına işaret eden Xi, üzerinde anlaşma varılan Kuşak ve Yol inşası ve üçüncü piyasalarda işbirliği projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca, Fransa'yla Birleşmiş Milletler işleri, Dünya Ticaret Örgütü'nde reform ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda eş güdümü artırmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçen yıl Çin'e gerçekleştirdiği ziyaretten bu yana iki ülke arasında önemli mutabakatların hayata geçirildiğini kaydetti. Macron, Kuşak ve Yol girişimine büyük önem veren Fransa'nın Çin'i önemli bir stratejik işbirliği ortağı olarak gördüğüne ve Çin'in iklim değişikliği gibi küresel işlerde oynadığı rolü takdirle karşıladığına işaret etti. Macron, Çin'le birlikte çok taraflılığı korumaya, dünya barışı ve refahını ilerletmeye hazır olduklarını ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Monako'ya yaptığı ziyareti tamamladıktan sonra Fransa'nın Nice kentine geçmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor