‘Dünyadaki kaosun çözümü çok taraflılık'

2019-03-25 10:04:25

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un daveti üzerine Fransa'ya resmi ziyarete başladı. Xi Jinping'in Fransa ziyareti, bu ülkedeki farklı kesimler tarafından ilgiyle izleniyor.

Fransa eski başbakanlarından Jean-Pierre Raffarin Çin Medya Grubu'na yaptığı açıklamada, Fransa-Çin ilişkilerinin gelişmesinin sadece iki ülkenin ihtiyaçlarından kaynaklanmadığını, aynı zamanında uluslararası toplum için büyük önem taşıdığını söyledi.

Raffarin, Xi Jinping'in ziyaretinin çok taraflılığı savunmada ve Kuşak ve Yol işbirliğinde ilerlemeler sağlayacağına inandığını kaydetti:

“İki ülke 21. yüzyılda çok taraflılığın tesisi adına fikir alanında büyük katkılar sağladı. Çin, UNESCO, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler gibi platformlarda çok taraflılığı korumayı taahhüt ediyor. Bunu takdir ediyoruz. Çok taraflılığı, dünyadaki kaosun çözümü haline getirmek için Çin'le birlikte çalışmayı umuyoruz. Öte yandan, Xi Jinping'in ziyareti sırasında iki ülkenin Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde daha fazla işbirliği projesi uygulamasını umuyorum. ”

Öte yandan Fransa ziyareti öncesinde Xi Jinping tarafından kaleme alınan “Ortak kalkınma yolunda omuz omuza ilerlemeye devam” başlıklı yazı Le Figaro gazetesinde yayımlandı.

Fransa Montargis Belediye Başkanı Benoît Digeon, Xi'nin makalesinde verdiği mesajın Fransa'da farklı çevreler için büyün önem taşıdığını söyledi.

Fransa TV5 Monde Televizyon Kanalı Genel Yayın Yönetmeni Yves Bigot, Xi Jinping'in ziyaretinin iki ülke halkları arasındaki iletişimi güçlendirmesini beklediklerini belirtti. Yves Bigot ayrıca, Xi'nin Fransa'ya yaptığı ziyaretin iki ülkenin küçük ve orta ölçekli işletmeleri için iyi bir işbirliği ortamı yaratacağına inandığını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor