Xi Jinping Monako Prensi Albert'le görüştü

2019-03-25 09:39:19

Xi Jinping Monako Prensi Albert'le görüştü

Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Monako Prensi II. Albert'le bir araya geldi.

Xi görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülkenin milli karakteri ve ortak manevi arayışından dolayı, iki ülke arasında yakınlık bulunduğunu ve diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 20 yılda iki tarafın karşılıklı dostluk içinde eşitlik davrandıklarını belirtti. Xi, iki ülke arasında çevre koruma, telekomünikasyon ve mobil ödeme gibi alanlarda somut işbirliğinin Çin-Avrupa işbirliğine örnek oluşturduğuna dikkat çekti.

Xi, ikili ilişkilerin doğru yönü tayin edilerek geleneksel dostluk ve siyasi güvenin artırılması, Birleşmiş Milletler çerçevesinde uluslararası işlerde temas ve eşgüdümün güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Monako'nun Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılmasını ve Prens II. Albert'in Çin'de çevre koruma programı yürütmesini olumlu karşıladıklarını kaydetti.

Monako Prensi II. Albert, Çin'in daha büyük başarılar elde etmesi dileğinde bulundu. Prens Albert, Çin'le bilim-teknoloji, inovasyon, çevre koruma, yabani hayvan koruma, yenilenebilir enerji gibi alanlarda işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını söyledi.

Prens Albert, Çin'in ikilim değişikliği gibi küresel konularda oynadığı önemli rolü takdirle değerlendirerek, 2020 yılında Çin'in ev sahipliğinde düzenlenecek Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması 15. Taraflar Konferansı ve 2022 yılında yine Çin'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları'nın başarılı geçmesi dileğinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor