Haber Analiz: Anlayış mesafeleri daraltıyor

2019-03-24 17:18:42 CRI

Zhao Xinyu-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Monako Prensi Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi'nin daveti üzerine bugün ülkeye resmi ziyarette bulunacak. Bu ziyaret, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1995 yılından bu yana bir Çin cumhurbaşkanının Monako'ya gerçekleştireceği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. Söz konusu ziyaretle, ülkeler büyük ya da küçük olsun veya arasındaki mesafe uzak ya da yakın olsun; eşitlik, dostluk ile karşılıklı yarar ve işbirliğine dayalı bir ortaklık kurulabileceği sinyali verilmiş olacak.

Çin, 9 milyon 600 bin kilometrekareden fazla toprağa sahip. Monako ise, Akdeniz kıyısında, Fransa'nın yanında yalnızca 2,2 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip. Monako, dünyanın ikinci en küçük ülkesi konumunda. Ancak görkemli sarayların yanı sıra, tanınmış kumarhaneler ve lüks oteller, Monte-Carlo caddelerinde düzenlenen World Rally Championship ile Formula One World Championship ise Monako'yu dünyaca tanınmış bir ülke haline getirdi. 170 bin avroluk kişi başına düşen milli geliri ile dünyada bu rakamın en yüksek olduğu ülkelerden biri. Ülkedeki en önemli gelir kaynakları ise, kumarhaneler ile turizm ve finans sektörleri.

Cumhurbaşkanı Xi, Monako Prensi Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi ile geçen yıl Beijing'de yaptığı görüşmede, Çin ile Monako arasında uzun mesafe bulunmasına rağmen, iki ülkenin karşılıklı saygı ve eşitlik ile işbirliğine dayalı ortak kazanç ilkesinde ısrar etmesinden dolayı, ikili ilişkilerin iyi şekilde geliştiğine işaret etti. İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 24 seneye bakıldığında, mevcut işbirliği, gelişmiş ülkeler ile gelişen ülkeler arasındaki işbirliğine iyi bir örnek oluşturdu.

Örneğin, Monaco Telecom 2012 yılında Çin'in haberleşme teknolojisi devi Huawei ile işbirliği yapmaya başladı. İki tarafın işbirliği sayesinde 2017 yılında Monako'daki internetin hızı 1Gbps'e kadar yükseldi. Monaco Telecom, Eylül 2018'de yine Huawei ile 5G işbirliği anlaşması imzaladı. Böylece Monako da dünyada 5G şebekesinin tamamen kapladığı ilk ülke haline gelecek. Bu işbirliği şüphesiz ki Monako'daki akıllı kent projesinin hızla ilerlemesine yardımcı olacak.

Sadece haberleşme teknolojisi alanında değil, Çin ile Monako arasında mobil ödeme alanındaki işbirliğinde de verimli sonuçlar alınıyor. Çinli turistlerin Monako'daki mağazalarda tüketim yapmasına kolaylık sağlamak amacıyla, Haziran 2017'de Monako ile Çinli Alipay arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı. Monako'ya giden Çinli turistlerin sayısı son yıllarda sürekli artıyor. Monako'daki oteller ve mağazalar da mobil ödeme sisteminden memnuniyet duyuyor.

Monako, dünyanın en ünlü turistik destinasyonlarından biri. Cumhurbaşkanı Xi, Monako'daki çevre koruma ve yeşil kalkınma çalışmalarını takdir ettiğini dile getirdi. Xi, iki ülkenin Kuşak ve Yol çerçevesinde çevre koruma, iklim değişikliği, temiz enerji ve yabani hayvanları koruma gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmesini umduğunu söyledi. Basında yer alan bazı haberlerde, Xi'nin ziyareti sırasında iki taraf arasında çevre koruma işbirliğini güçlendirmeyi hedefleyen bir anlaşma imzalanmasının beklendiği ifade ediliyor.

Çin, öteden beri, büyük küçük, zengin fakir, güçlü zayıf ayırt etmeksizin bütün ülkelerin uluslararası toplumun eşit birer üyesi olduğunu savunmakta.

Özellikle günümüzde ticaret, bilim ve teknoloji, finans, çevre, terörle mücadele gibi küresel sorunların, tek bir ülkenin çabasıyla çözülmesi mümkün değil. Tüm ülkelerin bu tür sorunları işbirliğiyle çok taraflı mekanizmalar kurarak, karşılıklı saygı ve güven temelinde ortaklaşa çözmesi gerekir.

Dünyanın en büyük gelişen ülkesi olarak Çin, hem yakın dönem için, hem de orta ve uzun vadeli kalkınma hedefleri belirledi. Çin, inovasyon, koordinasyon, yeşil ekonomi, dışa açılma ve paylaşım ilkelerine dayalı yeni kalkınma konseptini hep vurguluyor. Monako, küçük bir ülke, fakat kendine özgü kalkınma düşüncelerinden Çin de yararlanabilir.

Çin ve Monako, karşılıklı saygı, eşitlik, işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda attığı adımlarla, en büyük gelişen ülke ile gelişmiş ülkeler arasındaki ilişkiye iyi bir örnek oluşturuyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor