Çin-İtalya Ortak Bildirisi açıklandı

2019-03-24 15:53:31 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, İtalyan mevkidaşı Sergio Mattarella'nın daveti üzerine 21-24 Mart günlerinde İtalya'ya yaptığı ziyaret sırasında, Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini güçlendirmeyi amaçlayan ortak bildiri açıklandı.

Bildiride, iki taraf arasında fikir birliğine varılan konular açıklandı. Söz konusu konular şu şekilde:

-Çin ile İtalya arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasından bu yana geçen 15 sene boyunca, karşılıklı siyasi güven ve somut işbirliğinde büyük ilerlemeler kaydedildi. Gelecek yıl, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümü kutlanacak. İki taraf, karşılıklı saygı ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç ruhuna göre, kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha da geliştirmeye hazır.

-İki ülke liderleri arasındaki yoğun temaslar ikili ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynuyor. İki ülkenin dışişleri bakanlıkları, ikili ilişkiler ile her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar için düzenli bir üst düzey müzakere mekanizması kuracak.

-İki taraf, birbirinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi geliştirerek, BM Tüzüğü temelinde de iki taraflı diyaloğu güçlendirecek. İtalya “Tek Çin” ilkesini izlemeye devam edecek.

-Çin ile İtalya, dünya barışı, refahı, sürdürülebilir kalkınması ve güvenliğini ilerleterek, BM, G20, Dünya Ticaret Örgütü ve Avrasya Zirvesi gibi örgütlerde işbirliğini güçlendirecek.

-İki taraf, çok taraflılığı destekleyerek, merkezi BM olan uluslararası sistemi savunacak ve BM Tüzüğü'ne saygı gösterecek.

-Çin ile İtalya, sağlam, açık ve kapsayıcı bir dünya ekonomisi savunacak.

-İki taraf ayrıca, Avrasya Zirvesi çerçevesindeki işbirliğini güçlendirecek.

-İki ülke, Çin-Avrupa Birliği kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini destekleyecek.

-Çin ve İtalya, “2017-2020 Çin ve İtalya Ekonomi, Ticaret, Kültür, Bilim ve Teknoloji İşbirliğine İlişkin Eylem Planı”nın yerine getirilmesini hızlandıracak.

-İki taraf, hükümetler arasında Kuşak ve Yol inşasını hızlandırmayı hedefleyen mutabakat zaptının imzalanmasından memnun.

-Taraflar, hükümetler arasında Eylül 2018'de imzalanan üçüncü piyasa işbirliğini geliştirmeye ilişkin mutakabatı yerine getirerek, iki ülkenin işletmelerinin üçüncü piyasadaki işbirliği fırsatlarını geliştirmesini destekleyecek.

-İki ülke, Çin-İtalya Diyalog Mekanizması yoluyla ekonomi ve maliye alanındaki temasları ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirecek.

-İki taraflı ticaret ve yatırımın sürekli arttığını vurgulayan Çin ile İtalya, adil rekabet ortamının güvence altına alınmasına, fikri mülkiyet haklarının korunmasına, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ile ticaret ve yatırımın güçlendirilmesine ağırlık verecek.

-İki ülke, Çin ile İtalya arasında tarım ürünleri ticaretinde görülen devamlı artıştan memnun.

-İki taraf, “Çin ve İtalya 2020 Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon İşbirliği Stratejik Planlaması”nın yerine getirilmesinde kaydedilen ilerlemeleri sürdürerek, fikri mülkiyet haklarını koruma ilkesi temelinde, inovasyon politikası konusundaki diyaloğu güçlendirecek.

-Çin ile İtalya, çevre ve iklim değişikliği alanında gerçekleştirilen işbirliğini takdir ederek, “Paris Protokolü”nü kapsamlı şekilde yerine getirecek.

-İki taraf, uzay alanındaki işbirliğinde kaydedilen sonuçları takdirle değerlendirerek, bu alandaki işbirliğini derinleştirecek.

-İki ülke, turistlerin karşılıklı ziyaretlerini, halklar arasındaki dostluğu ve iki ülkenin kültürel miraslarının korunması çalışmalarını pekiştirecek.

-İki taraf eğitim alanındaki işbirliğini derinleştirerek, Çin'deki ortaokullarda İtalyaca eğitimi ve İtalya'daki ortaokullarda Çince eğitimi güçlendirecek.

-Çin ile İtalya, hukuk alanında da suçluların iadesi ve adli yardım gibi alanlarda işbirliğini derinleştirecek.

-İki ülke, yasa uygulama alanında ise her iki tarafı ilgilendiren konularda işbirliğini güçlendirecek.

Xi'nin ziyareti sırasında ayrıca, iki taraf arasında ikili işbirliğine ilişkin 19 belge imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor