Xi Jinping, İtalya Başbakanı Conte ile görüştü

2019-03-24 11:42:56 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Roma'da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüştü.

Xi Jinping görüşmede, son yıllarda iki ülke arasında her alanı kapsayan temas ve işbirliğinin derinleşmesinin, iki ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişimine güç kattığını kaydetti.

Çin ve İtalya'nın birbirinin önemli stratejik ortağı olduğuna dikkat çeken Xi, iki ülkenin, bu yılın ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasının 15. yıldönümü ve gelecek yılın da diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümü olmasının fırsatlarından yararlanarak, ikili ilişkilerde yeni bir dönem başlatmasını ve iki ülke halklarının somut işbirliği sonuçlarından yarar görmesini sağlamasını arzuladığını söyledi.

Xi, Çin'in İtalya ile birlikte ikili ilişkileri genişletip derinleştirmeye hazır olduğunu vurgulayarak, bu konuda şu önerileri ileri sürdü:

-İki ülke, siyasi zemini sağlamlaştırmalı. Üst düzey temasları yoğunlaştırırken, her kademedeki kuruluşlar arasındaki diyaloğu güçlendirmeli. Her iki tarafın esas çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda karşılıklı anlayış ve destek arttırılmalı.

-İki ülke, Kuşak ve Yol İşbirliği Mutabakat Zaptı'nın imzalanması fırsatını değerlendirerek, Kuşak ve Yol inisiyatifinin İtalya'nın kuzey bölgelerinde yürütülen liman inşaatı planıyla ve “InvestItalia” programıyla kaynaşmasını sağlamalı. Çeşitli alanları kapsayan karşılıklı yarara dayalı işbirliğini ilerletmeli.

-İki ülke, uzay teknolojisi, altyapı inşası, ulaşım, çevre ve enerji gibi alanlardaki işbirliğine öncelik verirken, makroekonomik politikayla ilgili koordinasyon ve eşgüdümü güçlendirmeli. Üçüncü piyasada enerji, finans, altyapı inşası alanlarındaki işbirliğini derinleştirmeli.

-İki ülke, 2020 yılında karşılıklı olarak kültür ve turizm yılı düzenleme fırsatını değerlendirerek, müzecilik ve spor alanlarındaki işbirliğini ve yerel temasları güçlendirmeli.

-İki ülke, ticaret ve yatırım özgürlüğünü ve kolaylığını desteklemeli. BM, Dünya Ticaret Örgütü'ndeki reformlar, iklim değişikliği ve küresel yönetişim konularındaki temasları yoğunlaştırarak, çok taraflılığı ortaklaşa korumalı.

Çin'in dışa açılmayı genişletmeyi sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Xi, başta İtalya olmak üzere bütün ülkelerin şirketlerinin Çin'e yatırım yapmasını beklediklerini ve Çinli şirketlerin, özellikle ileri teknoloji şirketlerinin İtalya'ya yatırım yapmasını teşvik ettiklerini dile getirdi. Xi, İtalya hükümetine Çinli yatırımcılara daha olumlu iş ortamı sağlama çağrısında bulundu.

Xi, iki ülkenin ekonominin küreselleşme eğilimine uyarak, dışa açık dünya ekonomisi inşasını ilerletmek için ortak çaba harcamasını da talep etti.

Xi, İtalya'nın Çin-AB arasında her alanı kapsayan diyalog ve işbirliğinin derinleştirilmesinde ve Çin-AB ilişkilerinin geliştirilmesinde olumlu rol oynamaya devam etmesini arzuladığını ifade etti.

Xi'nin ziyaretinin tarihi önemi taşıdığına ve ikili ilişkileri daha yüksek bir düzeye çıkaracağına işaret eden Giuseppe Conte ise, İtalya'nın Çin'le ilişkilere büyük önem verdiğini hatırlattı.

Conte, iki ülke arasında diplomatik ilişki kuruluşunun 50. yıldönümü vesilesiyle Çin'le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini derinleştirmeye, ekonomi, ticaret, yatırım, enerji, tarım, kültür, turizm ve uzay alanlarındaki işbirliğini ilerletmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Conte, Kuşak ve Yol inşasına destek verdiklerini ve bu girişimin ikili işbirliği potansiyelinin arttırılmasına yarar sağlayacağına inandıklarını dile getirdi.

İkinci Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu'na katılmayı dört gözle beklediğini belirten Conte, daha fazla Çinli şirketin İtalya'ya yatırım yapmasını ve karşılıklı yarar ile ortak kazancın gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.

İtalya'nın çok taraflılığı ve serbest ticareti kararlılıkla desteklediğini vurgulayan Conte, Çin'le koordinasyonu güçlendirerek, AB-Çin ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı olarak geliştirilmesine katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmenin ardından iki lider, Kuşak ve Yol İşbirliği Mutabakat Zaptı gibi birçok ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

 

 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor