Xi imzalı makale Fransa basınında yayımlandı

2019-03-23 19:54:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Fransa ziyaretinden önce, kendisi tarafından kaleme alınan “Ortak kalkınma yolunda omuz omuza ilerlemeye devam” başlıklı yazı Le Figaro gazetesinde yayımlandı.

Xi yazısında, “Fransa Cumhurbaşkanı Macro'nun daveti üzerine Fransa'ya ikinci kez resmi ziyarette bulunacağım. Beş yıl önce Fransa'ya yaptığım ilk ziyarette, Fransa'yla birlikte sıkı ve kalıcı Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisine ilişkin yeni bir çağ açmıştık. Şimdi ise, Fransa'ya ait güzel hislerim, Fransa halkına beslediğim özel dostluk ve Çin-Fransa ilişkisine yönelik beklentilerimle bu ülkeye ikinci bir ziyarette bulunacağım.” ifadelerine yer verdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin bahar canlılığında ileriye doğru sağlam adımlarla geliştiğine dikkat çeken Xi, Çin ile Fransa arasındaki karşılıklı siyasi güvenin pekiştirildiğini ve üst düzey temasların giderek yoğunlaştığını kaydetti.

Xi, her geçen gün uluslararası sorunlarda daha çok fikir birliği bulan Çin ile Fransa'nın dünyada barış, istikrar ve gelişme için önemli roller oynadığına vurgu yaptı.

İki ülkenin ortak çıkarlarının daha da çoğaldığı gibi ikili işbirliğinin de büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Xi, üçüncü piyasa işbirliğinin etkin şekilde yürütüldüğünü ve Kuşak ve Yol işbirliğinin de sorunsuz bir şekilde hızlandırıldığını kaydetti.

İki ülke arasındaki dostluğun pekiştirildiğini belirten Xi, yoğun personel temaslarının ve rengarenk kültürel iletişimlerin de küçük birer dere gibi, birleşerek Çin-Fransa dostluk nehrini oluşturduğuna vurgu yaptı.

Xi Jinping, hem ziyaretiyle son beş yılda yaşanan gelişmelerin meyvelerini toplayacaklarını, hem de Fransa ile birlikte ikili işbirliğine yeni umutlar ekeceklerini dile getirdi.

Çin'in Fransa ile birlikte omuz omuza ilerlemeye devam edeceğine dikkat çeken Xi, iki tarafın da tarihi fırsatları değerlendirerek, zorlukların üstünden gelmek için işbirliğini güçlendirmesini ve karşılıklı güveni arttırarak, ortak kalkınma ile refahı sağlamak için ortak çaba harcamasını istediğini kaydetti.

Xi, bu konuda şu dört öneriyi ileri sürdü:

-Bağımsızlık korunmalı. Karşılıklı saygı temelinde, dünyanın çok yönlülüğüne ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesinin sağlanmasına katkılarda bulunulmalı.

-Dışa açılma genişletilerek, ortak kazanç sağlanmalı. Ticari korumaclılığa karşı çıkılmasının yanı sıra, dışa açık bir dünya ekonomisi inşasına destek verilmeli. Geleneksel alanlardaki işbirliğinin kapsamlı olarak geliştirilmesiyle birlikte, yeni alanlardaki işbirliği de yoğunlaştırılmalı. Kuşak ve Yol çerçevesindeki ve üçüncü piyasadaki işbirliğinde yeni ilerlemeler kaydedilmeli.

-Kapsayıcılık gerçekleştirilmeli ve deneyimler paylaşılmalı. İki ülke, Çin ile Batı arasındaki kültürel temasların ilerletilmesine öncülük etmeli.

-Sorumluluklar yerine getirilmeli. İki ülke, koordinasyonu güçlendirerek çok taraflılığı korumak, dünya refahı ile istikarı ilerletmek ve insanlık için ortak kader topluluğu inşasını hızlandırmak için ortak çaba harcamalı.

Cumhurbaşkanı Xi son olarak, tarihi başlangıç noktasında Fransa ile birlikte ikili işbirliğinde yeni ve daha büyük başarılar kazanılmasını sağlamaya hazır olduklarının altını da çizdi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor