Haber Analiz: Çin ve İtalya, Antik İpek Yolu'nu yeniden canlandırıyor

2019-03-23 16:44:27 CRI

Conte ayrıca, İtalya'daki limanların coğrafi konum avantajlarından faydalanarak, Yeni İpek Yolu'nun önemli noktaları olabileceğini ifade etti.

Kuşak ve Yol inşasına katılım, sadece İtalya hükümetinin değil, aynı zamanda İtalyan kentlerin ve işletmelerinin de bir tercihi.

The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, İtalya'nın kuzeyinde bulunan Trieste Limanı'ndaki işçiler, şu sıralarda yeni iskelenin temelini inşa etmekle meşgul. Söz konusu iskele tamamlandıktan sonra, Çin'in Trieste Limanı'ndaki üssü olacak. Yerel yetkililer ise, Çinli işletmelerin İtalyan işletmelerle işbirliği yaparak, ithal ürünlerin montajlarında yerel işçiler için istihdam yaratacağını ve daha sonra bu ürünlerin trenle Avrupa'nın diğer bölgelerine veya gemiyle Çin'e gönderileceğini belirtiyor.

Üstelik yerel basında yer alan haberlere göre, İtalya'nın meşhur Costa Cruises şirketi tarafından Çin piyasası için özel olarak inşa edilen Venedik gemisinin, Mayıs ayında Shanghai halkı tarafından karşılanması bekleniyor.

Xi, İtalya'nın en önemli gazetelerinden Corriere Della Sera'da yayımlanan makalesinde, İtalyan yazar Alberto Moravia'nın “Dostluk rastgele bir tercih değildir; fikir birliğinin bir sonucudur” şeklindeki sözünden alıntı yaptı. İtalya Devlet Başkanı Sergio Mattarella'yla ortak basın toplantısı düzenleyen Xi, Çin ve İtalya'nın kalkınma stratejilerinin daha da güçlü şekilde kenetlenmesinin önemini vurguladı. Xi, İki ülkenin ayrıca, altyapı tesisleri inşası, liman lojistiği ve gemi taşımacılığı gibi alanlardaki işbirliği potansiyelini geliştirmesinin yanı sıra, Kuşak ve Yol çerçevesinde bir dizi nitelikli ve somut işbirliği projesi uygulaması gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor