Xi Jinping'den Avrupa turu (3): Köklü uygarlığa sahip Çin ve İtalya arasında yeni kıvılcımlar

2019-03-23 15:41:16 CRI

Mattarella ise, İtalya'nın Xi tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini, inisiyatifin Avrasya'daki bağlantının güçlenmesine ve ortak kalkınmanın hızlanmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Mattarella ayrıca, Kuşak ve Yol'un aynı zamanda bir kültürel iletişim ağı olduğuna işaret ederek, İtalya'nın Çin'le kültür ve turizm alanındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

İtalya kamuoyununda Xi Jinping'in ziyareti gündemde

İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera ve La Repubblica gazetelerinin baş sayfasında Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan'ın Roma'ya vardıktan sonra özel uçaktan inerken çekilen fotoğrafı yer aldı.

Corriere della Sera gazetesinin web sitesinin baş yazısında ise, Xi Jinping ile İtalya Devlet Başkanı Sergio Mattarella arasında gerçekleşen görüşme hakkında bilgi verildi. Yazıda, Mattarella'nın iki ülke arasındaki işbirliğinin iki yönlü ve karşılıklı yarara dayalı olduğunu vurguladığı belirtildi.

İtalyan ANSA haber ajansında da, “Mattarella'dan, ‘Yeni İpek Yolu' Mutabakat Zaptı'na takdir” başlıklı bir yazı yayımlandı. Yazıda, Mattarella'nın, Xi'nin ziyaretini ikili işbirliğini ilerleten bir gezi olarak nitelediği kaydedildi. Birçok alanda ikili ticari anlaşma imzalanmasıyla birlikte İtalya-Çin işbirliğinin daha yüksek bir seviyeye taşınmasının beklendiği ifade edilen yazıda, iki ülke arasında imzalanacak Kuşak ve Yol İşbirliği Mutabakat Zaptı'yla da, iki ülkenin ticari ve ekonomik işbirliğine verdiği önem ve işbirliğindeki yükselişin yansıtılacağı vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor