Xi Jinping'den Avrupa turu (3): Köklü uygarlığa sahip Çin ve İtalya arasında yeni kıvılcımlar

2019-03-23 15:41:16 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Roma'da yoğun diplomatik temaslar gerçekleştirdi. Xi, İtalyan mevkidaşı Sergio Mattarella'yla görüştü ve iki lider görüşmenin ardından birlikte basının karşısına çıktı. Xi daha sonra Sergio Mattarella'yla birlikte İtalya'nın işletme ve kültür çevreleriyle bir araya geldi. Söz konusu diplomatik faaliyetler, Doğu'nun ve Batı'nın iki büyük medeniyeti arasındaki diyalog ve temaslar olarak yorumlandı.

Doğu'nun ve Batı'nın iki büyük medeniyeti arasındaki diyalog

İtalya Devlet Başkanı Sergio Mattarella dün sabah, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping için görkemli bir karşılama töreni düzenledi. Karşılama töreninin ardından gerçekleştirilen görüşmede ise “medeniyetler arasındaki diyalog” ifadesi öne çıktı.

Xi Jinping görüşmede, Çin ve İtalya'nın parlak medeniyetler barındıran iki ülke olduğunu hatırlatarak, ikili ilişkilerin uzun bir geçmişe sahip olduğunu kaydetti.

Xi, taraflar arasında kültürel temasların yoğunlaştırılması, kültür, eğitim, televizyon, sinema ve medya gibi alanlarda da iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sergio Mattarella ise görüşmede, binlerce yıllık medeniyete sahip iki ülke halklarının da günümüz dünyasının karşı karşıya kaldığı sınamaları göğüsleme gücüne sahip olduğunu ifade etti.

Xi ve Sergio Mattarella, görüşmenin ardından işletme ve kültür çevreleri ile bir araya geldi. Mattarella söz konusu toplantıda, Çin ve İtalya'nın köklü medeniyete sahip iki ülke olduğunu yineledi. Xi de medeniyetin aktarılmasının ikili ilişkiler için taşıdığı öneme dikkat çekti. Xi ayrıca, ikili ilişkileri “üç ortaklık” olarak niteledi: “Birbirine saygı ve güven duyan stratejik ortaklar”; “karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliği ortakları” ve “medeniyet paylaşan iletişim ortakları”.

Köklü uygarlığa sahip iki ülke arasında yeni kıvılcımlar

Cumhurbaşkanı Xi'nin İtalya'nın önde gelen basın kuruluşlarında yayımlanan makalesinde, “Antik İpek Yolu iki binden fazla yıl önce, birbirinden binlerce kilometre uzaklıktaki Çin ve Antik Roma'yı birbirine bağladı.” ifadesi yer aldı.

Gelecek yıl, Çin ile İtalya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümü kutlanacak. Bu zeminde değerlendirildiğinde, Xi'nin Çin Cumhurbaşkanı olarak İtalya'ya yaptığı ilk ziyaret sayesinde, Doğu ve Batı'nın iki önemli uygarlığının tekrar karşılaştığını ve işbirliğinde Kuşak ve Yol şeklinde yeni bir kıvılcım yaratıldığını söylemek mümkün.

Xi, ortak basın toplantısında, “Bugün dost İtalya halkıyla el ele verip, işbirliğine dayalı ortak kazanç gerçekleştirmede ısrar ederek, Antik İpek Yolu'nu yeniden canlandırmaya ve dünya halklarının gelişme sonuçlarından faydalanmasını sağlamaya hazırız” dedi.

Çin ve İtalya'nın kalkınma stratejilerinin daha da güçlü bir şekilde kenetlenmesinin önemine vurgu yapan Xi, iki ülkenin ayrıca, altyapı tesisleri inşası, liman lojistiği ve gemi taşımacılığı gibi alanlardaki işbirliği potansiyelini geliştirmesinin yanı sıra, Kuşak ve Yol çerçevesinde bir dizi nitelikli ve somut işbirliği projesi uygulaması gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor