Çin'den Zimbabve'ye 800 bin dolarlık yardım

2019-03-23 12:02:31 CRI

Çin hükümeti, Zimbabve'deki şiddetli tropikal kasırgadan sonra felaketin zararlarını azaltmak ve felaketten sonra yeniden yapılanma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla ülkeye 800 bin dolarlık insani yardım sağlayacak.

Çin'in Zimbabve Büyükelçisi Guo Shaochun söz konusu gelişmeyi dün, başkent Harare'de düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Guo, “Çin-Afrika İşbirliği Forumu ile Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde, afet bölgelerine daha fazla sermaye ve kredi sağlayacağız. Bunun yanı sıra daha fazla yatırımın afet bölgelerine yönelmesini teşvik edeceğiz. Zimbabve'ye bu yıl 10 bin 165 ton pirinç sağlayacağız ve bu ülkede 500 kuyu inşa edeceğiz. Üstelik, Çin'in Zimbabve'deki sağlık ekipleri de afet bölgelerine yardıma gidecek.” şeklinde konuştu.

Guo ayrıca, felaketin ardından Zimbabve'deki Çinlilerin derhal harekete geçip, 310 bin dolar değerinde yardım malzemesi toplayarak afet bölgelerine gönderdiğini belirtti.

Guo son olarak, mısır, yağ, içme suyu, çadır, yorgan ve battaniye gibi yadım malzemeleri taşıyan 11 kamyonun afet bölgelerine ulaştırıldığını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor