Xi, İtalya Senatosu ve Temsilciler Meclisi başkanlarıyla görüştü

2019-03-23 11:55:01 CRI

İtalya ziyaretine devam eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Roma'da İtalya Senatosu Başkanı Elisabetta Alberti Casellati ve Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Xi, Elisabetta Alberti Casellati ile yaptığı görüşmede, Çin ile İtalya arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen yaklaşık 50 sene boyunca, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde geliştiğini ve iki ülkenin birbirine güvenen işbirliği ortakları haline geldiğine işaret etti.

Xi, ziyaretinin Çin-İtalya ilişkilerinin uzun vadeli, istikrarlı ve stratejik niteliğini sağlamlaştırarak, karşılıklı işbirliği seviyesini yükseltmeyi amaçladığını ifade etti.

Çin Ulusal Halk Meclisi ile İtalya Senatosu arasında son yıllarda düzenli iletişim mekanizması oluşturulduğuna dikkat çeken Xi, iki ülkenin yasama kuruluşlarının zengin kanalar aracılığıyla değişik kademelerde ve geniş alanlarda iletişim ve işbirliği gerçekleştirmesini desteklediğini dile getirdi.

Xi, İtalya Senatosu'nun olumlu rol üstlenmeye devam ederek, ikili ilişkilerin gelişmesi için daha uygun koşullar yaratmasını ve karşılıklı etkileşime daha fazla canlılık katmasını beklediğini kaydetti.

Elisabetta Alberti Casellati ise, İtalya Senatosu'nun Xi'nin ziyaretini olumlu karşıladığını söyledi.

Casellati, Çin'le kültür, sanat, dil, mirasları koruma, turizm, bilim ve teknoloji ile inovasyon gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, gençler arasındaki iletişim ve karşılıklı anlayışı arttırmayı teşvik etmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Xi'nin ziyaretiyle iki taraf arasında Kuşak ve Yol konusundaki işbirliğinin güçlendirilmesini umduğunu söyleyen Casellati, İtalya Senatosu'nun ayrıca iki ülkenin yasama kuruluşları arasındaki iletişimi güçlendirerek, dostluk ve işbirliğini derinleştirmeye katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Xi, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ile yaptığı görüşmede ise, yasama kuruluşları arasındaki iletişim ve işbirliğinin iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayışı pekiştiren ve dostluğu derinleştiren önemli bir kanal olduğuna işaret etti.

Xi, İtalya Temsilciler Meclisi'nin iki taraf arasındaki somut işbirliği ve personel iletişimi için hukuk ve politika bakımından daha uygun koşullar yaratmasını beklediğini dile getirdi.

Xi ayrıca, iki tarafın çok taraflı kuruluşlardaki temas ve eşgüdümü güçlendirerek, dünya barışı, istikrarı ve refahını savunmak için olumlu katkılarda bulunması gerektiğini söyledi.

Avrupa'nın entegrasyonunu desteklediklerini de dile getiren Xi, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle birlikte Çin-AB işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarını vurguladı.

Fico ise, İtalya Temsilciler Meclisi'nin İtalya ile Çin arasında Kuşak ve Yol çerçevesinde ekonomi, ticaret, kültürel iletişim ve işbirliğini ilerletmeye, iklim değişikliği ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi gibi küresel konulardaki temas ve eşgüdümü güçlendirmeye ve AB'nin Çin'le işbirliği ilişkilerini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor