Xi Jinping, İtalyan mevkidaşıyla görüştü

2019-03-23 11:24:46 CRI

Xi Jinping, İtalyan mevkidaşıyla görüştü

İtalya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Roma'da İtalyan mevkidaşı Sergio Mattarella'yla görüştü. İki lider, görüşmenin ardından birlikte basının karşısına geçti.

Xi ile Mattarella, Çin ve İtalya arasındaki ilişkileri stratejik ve uzun vadeli açılardan değerlendirerek, Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini yeni dönemde daha da ilerleteceklerini fikir birliğiyle belirtti.

Xi görüşmede, dünyada büyük değişikliklerin yaşandığı bugünlerde, Çin'in İtalya'yla birlikte işbirliği ruhunu sürdürerek, stratejik temasları güçlendirmeye hazır olduğunu aktardı. Xi, İtalya'yla ayrıca uluslararası toplumun fikir ayrılıklarını bir kenara bırakıp fikir birliği arayışında bulunmasını hızlandırmaya, işbirliği yoluyla kalkınmayı ilerletmeye ve daha güzel bir dünya inşa etmek için daha fazla güç katmaya hazır olduklarını dile getirdi.

İki tarafın işbirliğinde sürekli parlak noktalar yaratarak, Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmesi gerektiğini vurgulayan Xi, Çin ve İtalya'nın kalkınma stratejilerinin daha da güçlü şekilde kenetlenmesinin önemine vurgu yaptı. İki ülkenin ayrıca, altyapı tesisleri inşası, liman lojistiği ve gemi taşımacılığı gibi alanlardaki işbirliği potansiyelini geliştirmesinin yanı sıra, Kuşak ve Yol çerçevesinde bir dizi nitelikli ve somut işbirliği projesi uygulaması gerektiği görüşünde olduğunu kaydetti.

Çin'in İtalya ile iki taraflı ticaret ve yatırımı genişletmeye hazır olduğuna işaret eden Xi, İtalya'nın onur konuğu olarak İkinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasını memnuniyetle karşıladıklarını ve İtalya'yla Kuşak ve Yol fırsatıyla kültürel iletişimi güçlendirmeye, kültür, eğitim, medya, turizm ve spor gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Xi, İtalya'nın Çin-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesi için olumlu rol oynama arzusunu ve Avrasya'nın kalkınması için harcadığı çabaları takdir ettiğini söyledi.

Xi, İtalya'yla Birleşmiş Milletler, küresel yönetişim, iklim değişikliği ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi gibi önemli konular üzerinde temas ve eşgüdümü güçlendirerek, ticaret ve yatırımın serbestleşmesini destekleyip, ekonomik küreselleşmeyi daha açık, kapsayıcı, faydalı, dengeli ve ortak kazanca dayalı bir doğrultuya yöneltmeye hazır olduklarının altını çizdi.

“İtayla karşılıklı yarara dayalı işbirliğini genişleymeye hazır”

Mattarella ise, Çin'in İtalya'nın yakın ve önemli bir ortağı olduğuna işaret ederek, Çin'in izlediği dışa açılma stratejisini takdirle değerlendirdiğine vurgu yaptı.

Mattarella, bu yılın İtalya-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasının 15. yıldönümü ve gelecek yılın da iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümü olması fırsatıyla, ekonomi ve ticaret, yatırım, bilim ve teknoloji ile inovasyon gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğini genişletmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor