“ABD'den ikili ilişkileri somut hareketlerle hızlandırmasını istiyoruz”

2019-03-22 20:16:42 CRI

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, ABD Savunma Bakanlığı'nın daha fazla savunma bütçesi edinmek amacıyla “diğer ülkelerin tehditlerini” abarttığını ve bu girişimin çok tehlikeli olduğunu belirtti.

Sözcü Wu Qian, ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford'un kısa bir süre önce ABD'nin 2020 mali yılı savunma bütçesine ilişkin düzenlenen oturumda, “ ‘Çin tehdidi' iddiasını abarttığını” söyledi.

Wu, “Çin, barışçıl kalkınma yolunu takip ederek, savunma amaçlı bir politika izliyor. Çin her zaman dünya barışını inşa eden, küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası düzeni savunan bir ülkedir. Çin ordusu, kendi gücüyle bağımsız bir şekilde kalkınmada ve modernizasyon inşasını ilerletmede ısrar ediyor. Çin'in askeri gücünün artması, dünya barış gücünün artması anlamına geliyor. Çin ordusu her geçen gün daha fazla uluslararası sorumluluk üstlendiği için uluslararası toplumda takdirle karşılanıyor. Bu, ön yargıya sahip olmayan herhangi bir kişinin kabul edeceği bir gerçek.” diye konuştu.

ABD'den Soğuk Savaş düşüncesinden vazgeçip, Çin'in savunma ve ordu inşasını objektif şekilde algılayarak, yanlış ifadeler kullanmayı durdurmasını talep ettiklerini kaydeden Wu ayrıca, ABD'ye iki ülke orduları arasındaki ilişkinin sağlıklı ve istikrarlı ilerleyişini somut hareketlerle hızlandırma çağrısı yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor