Çin'den ABD'ye tepki

2019-03-22 19:35:32 CRI

Çin'in, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın kısa süre önce Hong Kong ile ilgili olarak hazırladığı raporda, Çin'in merkez hükümetine ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimine yönelik asılsız suçlamalarından büyük memnuniyetsizlik duyduğu açıklandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Çin hükümetinin Çin Anayasası ile Hong Kong Temel Yasası'na uyarak, “Bir Ülke, İki Sistem” politikasını kararlılıkla izlemeye devam edeceğini vurguladı.

Hong Kong işlerinin Çin'in iç işlerine ait olduğunu vurgulayan Geng, herhangi bir ülkenin Çin'in içişlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerini hatırlattı.

Geng, “ABD'nin yayınladığı rapor, gerçekleri görmezlikten gelerek, Hong Kong'un işlerine müdahale ediyor ve Çin'in merkez hükümeti ile Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimine yönelik asılsız suçlamalarda bulunuyor. Söz konusu asılsız suçlamalardan büyük memnuniyetsizlik duyduğumuzu belirtiyor ve bu suçlamalara sert tepki gösteriyoruz. ABD'den hatasını derhal düzelterek, Hong Kong konusunda ihtiyatlı davranmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor