Çin, dünyanın en büyük mobil iletişim piyasası

2019-03-22 16:24:13 CRI

2018 yılının sonu itibarıyla Çin'in dünyanın en büyük mobil iletişim piyasası konumuna yükseldiği ve 2025'te 5G ağının kapsamı bakımından dünyada ilk sıraya yerleşeceği bildirildi.

Uluslararası Mobil İletişim Sistemleri Birliği (GSMA) tarafından önceki gün Beijing'de düzenlenen medya temalı yuvarlak masa toplantısında, Çin'in mobil iletişim sektörünün 2019'da gelişme eğilimleriyle ilgili bir rapor yayımlandı.

Raporda, 2018 yılının sonu itibarıyla Çin'de akıllı cep telefonu kullanıcılarının sayısının 1 milyarı aştığı ve dünyada en fazla mobil operatör abonesinin Çin'de bulunduğu belirtildi.

Raporda paylaşılan istatistiklere göre, geçen yıl itibarıyla Çin'in 4G şebekesi nüfusun yüzde 99'unu kapsıyor, ülkede 1 milyar 200 milyon 4G'li SIM kart kullanıcısı bulunuyor. 2025 yılında ülkede işleme giren 5G'li SIM kart sayısının da 460 milyona ulaşması bekleniyor.

GSMA Başkanı Mats Granryd yaptığı açıklamada, söz konusu raporun, Çin'in mobil iletişim sektörünün, ekonomik büyüme, kaynaşma ve modernleşmenin başlıca dayanağı haline geldiğini gösterdiğini söyledi. Granryd, sektörün yeni nesil dijital tüketici kitleleri yarattığını ve sanayi ile toplum düzeninde değişimlere yol açtığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor