Haber Analiz: Çin'i anlamak için “Çin'in Yönetimi”

2019-03-21 20:53:08

Wang ShanShan-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping İtalya, Monako ve Fransa ziyaretlerinde bulunmak üzere bugün Beijing'den ayrıldı. Çin Medya Grubu tarafından yapılan “Xi'den Özdeyişler” adlı televizyon programı da Xi'nin ziyareti öncesinde, İtalya'nın en büyük iki ticari medya kuruluşu Mediaset ve Class Editori'ye bağlı televizyon kanallarında yayınlandı. Bundan önce ise, Roma'da düzenlenen kitap analiz toplantısında da 200'ü aşkın Çinli ve İtalyan okuyucu bir araya gelerek, Xi Jinping tarafından kaleme alınan Çin'in Yönetimi adlı kitap üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Bir Çin liderinin ülke ve dünya işleri üzerindeki yeni düşünceleri ve tezlerini bir arada toplayan Çin'in Yönetimi adlı kitap, şu ana kadar 24 dile çevrildi ve 160'tan fazla ülke ve bölgede satılıyor.

İtalya'nın siyaset, ticaret, akademi ve yayıncılık çevrelerinden okuyucular, Roma'da yapılan kitap analiz toplantısında, Çin'in Yönetimi'nin uluslararası toplumun Çin'in kalkınma başarıları ile geleceğini anlaması için bir “düşünce penceresi” açtığı görüşünü dile getirdi.

Okuyuculara göre, söz konusu kitap Çin ve dünya halklarının gönül bağları için bir “altın anahtar” haline gedi ve her geçen gün daha çok sıradan insanın, özellikle gençlerin, beğenisini kazanıyor.

“Çin dünya ülkeleri için bir ortak mı, yoksa rakip mi?”, “Hızlı kalkınarak değişim geçiren Çin, dünyaya yarar mı, yoksa zarar mı getiriyor?”... Dünya ülkeleri bu soruları tartışmaya devam ediyor. Çin'in Yönetimi işte bu sorulara en gerçek, somut ve otoriter cevapları veriyor.

ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Alfred Kissinger'in de söylediği gibi, söz konusu kitap, “Bir lideri, bir ülkeyi ve binlerce yıla sahip bir uygarlığı anlama konusunda net ve derin bir pencere açtı.”

Çin'in Yönetimi kitabı, Çin ile dünya arasındaki anlayış ve karşılıklı güvenin arttırılması için bir köprü kurdu. Bu kitap, mevcut çelişki ve sorunlardan kaçmak yerine gerçeklere dayanarak, Çin ve dünyanın kalkınmasında karşılaşılan zorluklara odaklandı. Değişimler karşısında Çin'in neler yapması gerektiğine cevap veren kitap, Xi Jinping'in, tarihi gelişme eğilimine ve halkın isteklerine uyarak, reform ve dışa açılmayı cesur adımlarla derinleştiren ve istikrarlı bir kalkınma gerçekleştiren yönetimini yansıtıyor.

Çin'in Yönetimi'nin diğer ülkelerden okuyucuların ilgisini çekmesinin nedeni, Çin'in ülke ve dünya yönetişimine sağladığı kalkınma yolunun insanlığın genel değerlerini yansıtması olarak ifade ediliyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yaptığı konuşmalarda defalarca “halk merkezli” çalışma hedeflerinden bahsetti. Bu dünşünce, tüm dünyada yankı uyandırdı. İşte bu nedenle bu kitabın İtalyanca baskısı, İtalya'nın Pavese Edebiyat Ödülü kapsamında Yabancı Eserler Özel Ödülü'ne layık görüldü. Ödülün jürisi, “Çin'in Yönetimi'nde bahsedilen konular, Çin'e ve tüm dünyaya ait. Farklı sosyal sistemlere sahip ve farklı kalkınma aşamalarında bulunan ülkelerin hepsi, bu kitaptan kendi kalkınmasına ve ilerlemesine ilişkin fikir edinebilir.” değerlendirmesinde bulundu.  

“Hem kat edilen yolların gözden geçirilmesi, hem de başkalarının yollarıyla karşılaştırma yapılması ve ilerdeki yollara bakılmasının yanı sıra, nereden geldiğimizin ve nereye gideceğimizin iyi bilinmesi durumunda, birçok sorun doğru şekilde çözülebilir.”

Bu, hem Xi Jinping'in bir düşüncesi, hem de Çin ile dünyanın daima gündeminde olan ortak bir konu. Her ülke ve her milletin kendine özgü barışçıl gelişme hayali vardır. Öte yandan, gittikçe daha fazla ülke Çin'i "ittifak" olarak tanıyor. Çin'in kalkınmasını kendi hayallerini gerçekleştirmek için dengeleyici bir faktör olarak görüyor. Dolayısıyla Xi Jinping'in ortaya koyduğu “insanlık için ortak kader topluluğu” düşüncesi ve Kuşak ve Yol inisiyatifi uluslararası toplumdan büyük destek kazanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor