“Çin ve ABD arasındaki kültürel temas ve işbirliği güçlenmeli”

2019-03-21 20:43:03 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin ve ABD'nin kültürel temasların yoğunlaştırılması için uygun koşullar yaratması ve kolaylık sağlaması gerektiğini kaydetti.


Geng Shuang günlük basın toplantısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dün Harvard Üniversitesi Rektörü Lawrence Bacow ile yaptığı görüşme hakkında açıklamada bulundu.


Geng Shuang, “Xi, Bacow'un Harvard Üniversitesi Rektörü olduktan sonraki ilk ziyaretini Çin'e gerçekleştirmesini takdirle karşıladı. Xi, başta Harvard Üniversitesi olmak üzere ABD'li eğitim ve bilimsel araştırma kuruluşlarıyla daha geniş temas ve işbirliğinde bulunmaya hazır olduklarını vurguladı. Bacow ise görüşmede, ABD'li ve Çinli eğitim ve kültür kuruluşları arasındaki temas ve işbirliğinin derinleşmesinin uzun vadeye bakınca ikili ilişkiler için son derece büyük önem taşıdığını belirtti. Sayın Bacow'un tutumunu takdirle değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.


Geng, iki ülkenin ticaret, eğitim, kültür ve akademi kuruluşları arasındaki sıkı temas ve işbirliğinin öteden beri sürdürüldüğüne dikkat çekti.


Geng, iki tarafın kültürel temasların yoğunlaştırılması için koşullar yaratmasını ve kolaylık sağlamasını, halklar arasındaki karşılıklı anlayış ile dostluğu arttırmasını, ayrıca ikili ilişkilerin istikrarlı gelişmesi için toplumsal zemin hazırlamasını arzuladıklarını ifade etti.

  

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor