Çinli büyükelçi: Gambot diplomasisi barışı ilerletmez

2019-03-21 11:11:57

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, dün The Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan makalesinde, Güney Çin Denizi'ndeki durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çinli büyükelçi, “Gambot (savaş gemisi) diplomasisi barışı ilerletmez” başlığını taşıyan makalesinde, son dönemde bazı Batılı siyasetçilerin sözde “seyrüsefer serbestisi” bahanesiyle Güney Çin Denizi'ne savaş gemileri gönderilmesi gerektiğini savunduklarını hatırlattı.

Büyükelçi Liu Xiaoming, tüm ülkelerin uluslararası hukuk doğrultusunda Güney Çin Denizi'ndeki seyrüsefer serbestisinden faydalandığına işaret ederek, Çin'in enerji ithalatının yüzde 85'inin bu bölgede gerçekleştirildiğine, Güney Çin Denizi'nin dünyanın en işlek, güvenli ve serbest deniz yolu olduğunun altını çizdi.

Liu, bazı ülkelerin “seyrüsefer serbestisi” bahanesiyle savaş gemilerini Güney Çin Denizi'ne gönderdiklerine, bu gemilerin Çin'e ait ada ve kayalıklara yaklaştıklarına, hatta Çin karasularına yasa dışı şekilde girdiklerine işaret etti.

Bu eylemlerle Çin'in egemenliği açıkça çiğnendiği gibi, Çin ile bölge ülkelerinin arasının açılmaya çalışıldığını belirten Liu, “Soğuk Savaş zihniyetiyle güdülenmiş bu gambot diplomasisi eylemleri, karışıklık çıkarmak için yapılan kasti girişimler değil ise nedir bilmiyorum. Dünya, bu hegemonyacı eylemlere 'dur' demeli.” ifadelerini kullandı.

Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın ilgili tüm ülkelerin çıkarlarına uyduğuna dikkat çeken Liu, Brexit sonrasında “küresel İngiltere”nin inşası arayışındaki Londra'nın zamanın sınavını geçebilecek doğru seçimi yapabileceğine inandıklarını belirtti.  

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor