Xi Jinping'den Avrupa turu (1): Xi'nin 2019'daki ilk dış gezisi İtalya'dan başlıyor

2019-03-21 10:38:15

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün üç ülkeyi kapsayan Avrupa turuna çıkarak yılın ilk dış gezisine başlıyor. İtalya, Xi'nin gezisindeki ilk durağı.

İtalya ile yeniden samimi randevu

Ziyaretin hemen öncesinde İtalya'nın en yüksek tirajlı gazetesi Corriere della Sera'da Xi Jinping imzalı bir makale yayımlandı. Xi, İtalya'ya daha önce yaptığı ziyareti hatırlattığı makalesinde, bu ülkedeki eski ile çağdaş, klasik ile inovatif unsurları bir araya getiren yaşam tarzı ve sanayi konseptinin kendisinde derin izlenim bıraktığını anlattı.

Xi, “Bu güzel ülkeye yeniden ayak basacağım ve sıcak İtalyan dostlarımla görüşeceğim. Çok yakın hissettim.”

Gerçekten de 2 bin yıl önce kadim İpek Yolu, birbirine coğrafi olarak uzak Çin ve Roma medeniyetlerini yakınlaştırmıştı.

Xi Jinping de makalesinde, “2 bin yıldan fazla süren temaslar, Çin ile İtalya arasında karşılıklı saygı, güven ve anlayış ile paylaşıma dayalı ortak düşünceyi beslerken, iki ülke arasındaki dostluğun sürekli sağlamlaşmasının da teminatını oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliği derinleşecek

Xi Jinping, 2011 yılında İtalya'nın siyasi birliğinin 150. yıldönümü için düzenlenen törene katılmış, ülkenin yaratıcılık ve tasarım merkezi Milano'da iki ülkeden sanayici ve iş adamlarının katılımıyla düzenlenen ziyafette konuşmuştu. Xi, konuşmasında 2010 yılı sonu itibarıyla İtalya'nın Çin'de yaptığı toplam yatırımın 5 milyar dolar, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de 45 milyar 150 milyon dolar olduğu bilgisini vermişti. 2018 yılı sonuna gelindiğinde ise ikili ticaret hacminin 50 milyar doları, karşılıklı toplam yatırımın 20 milyar doları aştığı görülüyor.

Cumhurbaşkanı Xi'nin ziyaretiyle iki ülke arasında Kuşak ve Yol kapsamındaki işbirliğinin daha da güçleneceği, söz konusu işbirliğinin tarihî, kültürel ve coğrafi avantajlarının ortaya çıkarılmasıyla bu kapsamdaki işbirliğinde yeni bir döneme girileceği ve iki halka somut faydalar getirileceği belirtiliyor.

Ziyaret sırasında, iki ülke arasında diplomasi, ekonomi, ticaret ve kültür gibi farklı alanlarda anlaşmalar imzalanması bekleniyor.

Xi Jinping, başkent Roma'nın ardından Palermo'ya gidecek. 

 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor