“Çin-Afrika işbirliğine yönelik iddialar asılsız”

2019-03-20 19:30:26 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin ile Afrika arasındaki işbirliğine yönelik iddiaların asılsız olduğunu ve bu iddiaların Afrika'dan destek alamayacağını belirtti.

Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, son zamanlarda bazı Batılı ülkelerin Çin ile Afrika ülkeleri arasında Kuşak ve Yol çerçevesinde kurulan işbirliğinden şüphelendiğine dair çıkan haberleri yorumladı.

Toplantıda bu konuyla ilgili bir soruya yanıt veren Geng Shuang, Çin ve Afrika arasındaki işbirliği projelerinin verimli olup olmadığı konusunda en çok ifade hakkının Afrika halklarında olduğunu kaydetti.

Geng, “Başkaları nasıl yorumlarsa yorumlasın, Çin ve Afrika birbirine yüksek derecede güven besliyor. İki taraf arasındaki dostluk eskilere dayanıyor. İkili işbirliğinde büyük başarılar kazanılıyor.” ifadelerini kullandı.

Geng, Çin'in, Afrikalı ülkelerle Kuşak ve Yol çerçevesinde her alanı kapsayan somut işbirliğini güçlendirmeye, “2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi”nde elde edilen sonuçlar ile Çinli ve Afrikalı liderler arasında sağlanan fikir birliğini yerine getirmeye, böylece kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini ileriye götürmeye devam edeceğini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor