Xi, Harvard Üniversitesi Rektörü Bacow'u kabul etti

2019-03-20 19:22:28 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Beijing'de, ABD'li Harvard Üniversitesi Rektörü Lawrence Bacow'u kabul etti.

Xi görüşmede, eğitim konusundaki iletişim ve işbirliğinin Çin-ABD ilişkilerinin önemli bir parçası olarak, dostluğun temelinin sağlamlaştırılmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Xi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yıl içinde ve özellikle reform ve dışa uygulamalarının yapıldığı 40 yıl içinde yurtdışında eğitim görüp yurtlarına dönen çok sayıda nitelikli insanın Çin'in kalkınma inşasına önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekti.

Donald Trump'la geçen yılın sonunda Arjantin'de yaptıkları görüşmede, Trump'un iki ülke arasındaki eğitim iletişimi ve işbirliğini desteklediğini söylediğini anımsatan Xi, kendisinin de bundan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Xi, reform ve dışa açılma uygulamalarının yapıldığı 40 yıl boyunca Çin'in hızlı kalkınmasının büyük ölçüde eğitim seviyesinin yükselmesi sayesinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Çin'in eğitimdeki dışa açılmayı genişleterek, dünya ülkeleriyle iletişimi güçlendireceğine işaret eden Xi, bu süreçte Harvard Üniversitesi dahil ABD'deki eğitim ve bilimsel araştırma kuruluşlarıyla daha geniş iletişim ve işbirliğinde bulunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Lawrence Bacow ise, ziyaretini Harvard Üniversitesi rektörü olarak ve aynı zamanda ABD'deki bütün üniversiteleri temsilen gerçekleştirdiğini kaydetti.

Bacow, ABD ile Çin'in eğitim ve kültür kuruluşları arasındaki işbirliği ve iletişimin korunarak derinleştirilmesinin, ikili ilişkilerin uzun vadede geliştirilmesi için son derece büyük önem taşıdığını belirtti.

Harvard Üniversitesi'nde çok sayıda Çinli öğrenci bulunduğunu hatırlatan Bacow, Çinli eğitim ve bilimsel araştırma kuruluşlarıyla iletişim ve işbirliğini hızlandırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor