“Kazakistan'ın kalkınmasında yeni ilerlemeler kaydedilmesini arzuluyoruz”

2019-03-20 19:16:14 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Kazakistan'ın kalkınmasında sürekli yeni ilerlemeler kaydedilmesini arzuladıklarını belirtti.

Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in dün görevinden istifa ettiğini duyurmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Nazarbayev'in kararını anladıklarını dile getiren Geng, “Nazarbayev, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 27 yıl boyunca iki taraf arasındaki dostluğun derinleştirilmesi ve ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarılması için çalıştı. İki ülke arasında Kuşak ve Yol inşası çerçevesinde gerçekleştirilen işbirliğini destekledi. Çin, bunu takdirle değerlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Senato Başkanı Kassım Jomart Tokayev'in 2020 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Geng, şunları şöyledi:

“Yemin ederek görevine başlayan Tokayev de Çin'in eski ve iyi bir dostudur. Şu an iki ülke arasındaki ilişkilerin yüksek derecede geliştirilmesi ve ikili kapsamlı işbirliğinin derinleştirilmesi Çin ile Kazakistan'ın ortak çıkarlarına uyuyor. İki ülkenin çeşitli çevreleri de bu konuda hemfikir. İkili ilişkilere ve işbirliğine güvenimiz tam.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor